Chiny

Chiny

Apele o niepodległość Hongkongu. Pekin: to niemożliwe

Przewodniczący komisji ds. prawnych w parlamencie Chin Qiao Xiaoyang skomentował w czwartek apele o niepodległość Hongkongu, oceniając jako "niemożliwe", by ten specjalny region administracyjny stał się w przyszłości suwerennym państwem.

Największa szkoła piłkarska na świecie. Wiemy, gdzie jest

50 boisk rozmieszczonych na ponad 68 hektarach - taki rozmiar ma największa piłkarska szkoła na świecie, która znajduje się w Chinach. Piłkarskiego rzemiosła uczy się tam 2 tys. młodych graczy. To przyszłość chińskiej piłki nożnej.

Fast food wkracza do Tybetu. Dalajlama mu nie błogosławi

Restauracja KFC, ku uciesze klienteli, otworzyła swoją pierwszą filię w Tybecie. Mniej zadowolony jest polityczny i duchowy przywódca Dalajlama XIV, który zarzuca firmie znęcanie się nad zwierzętami i szarganie tybetańskich wartości.

Zamiast drewna wożą rakiety. Tak reżim omija sankcje

Korea Północna na potrzeby mobilnych wyrzutni rakiet wykorzystuje cywilne, chińskie ciężarówki - poinformowała agencja Reutera. Jak podkreślono, jest to dowód na trudności z egzekwowaniem międzynarodowych sankcji nałożonych na reżim Kim Dzong Una.

Chiny zmniejszają armię

Chińskie wydatki na obronę wzrosną w br. o 7-8 proc., czyli najmniej od 5 lat a liczebność sił zbrojnych zmniejszy się o 300 tys. żołnierzy - poinformowała w piątek rzeczniczka parlamentu Chin Fu Ying. Analitycy wskazują, że odzwierciedla to słabnący wzrost gospodarki.

"Mini-NATO", podejście drugie. Amerykanie sugerują koalicję

Szef amerykańskiego Dowództwa Pacyfiku zaproponował odkurzenie pomysłu stworzenia koalicji flot Australii, Indii, Japonii i USA. Razem miałyby przeciwdziałać rosnącej potędze morskiej Chin. Podobny pomysł skończył się dekadę temu niczym wobec ostrego oporu Chińczyków. Wówczas Pekin ostrzegał przed budowaniem "mini-NATO".

Chiny ubiegają się o specjalny status. Są trzy wyjścia

Chiny nie są gospodarką rynkową, ale UE stoi jednak przed wyzwaniem, jak rozwiązać problem możliwej konieczności uznania tego kraju za spełniający standardy WTO - zgodzili się uczestnicy środowego wysłuchania publicznego w tej sprawie w Parlamencie Europejskim.

Brytyjczycy chcieli pomóc, ale księgarz się na nich obraził

Posiadający brytyjskie i hongkońskie obywatelstwo księgarz Lee Bo, który zaginął w 2015 roku, zamierza zrezygnować z brytyjskiego paszportu. Wbrew spekulacjom zapewnił, że nie został porwany, lecz nielegalnie przedostał się do kontynentalnych Chin.

Obrońca krzyży złożył samokrytykę przed całymi Chinami

Chińska telewizja państwowa nadała w nocy z czwartku na piątek wypowiedź znanego chińskiego prawnika występującego wcześniej w obronie chrześcijan, który kaja się za swoje czyny. Zanim złożył publiczną samokrytykę, Zhang Kai zniknął na kilka miesięcy.

USA chcą postawić silny radar w Korei Płd. Sprzeciw Chin

Chiński minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi skrytykował w czwartek plany USA w sprawie umieszczenia w Korei Południowej silnego radaru w ramach systemu obrony przeciwrakietowej, co według niego stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Chin.

Chińczycy w największych na świecie morskich manewrach

Ministerstwo obrony Chin potwierdziło w czwartek, że okręty tego kraju wezmą udział latem w międzynarodowych manewrach organizowanych przez USA, choć między obu mocarstwami wzrasta napięcie na obszarze Morza Południowochińskiego.

Wyścig zbrojeń trwa. Chińczycy mają kolejną fregatę, Australia powiększa armię

Australijski rząd zadecydował o zwiększeniu wydatków na obronność do 2 procent PKB. Jak wyliczają australijskie media, oznacza to, że przez następne 20 lat objętych ogłoszonym właśnie planem obronnym, kraj wyda na bezpieczeństwo bilion dolarów australijskich. Efektem ma być między innymi powiększenie się sił zbrojnych do 62,4 tysiąca ludzi.