Chiny

Chiny

Kolej towarowa Chiny-Europa zyskuje coraz większą popularność, a jako część inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku znajduje się na liście priorytetów chińskiego rządu. To szansa dla Polski, gdyż przejeżdżają przez nią wszystkie pociągi – oceniają eksperci.

Waszyngton broni swojej praktyki wykonywania lotów zwiadowczych blisko budowanych przez wojsko Chin sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. Podczas ostatniego z nich chińscy wojskowi wzywali Amerykanów do usunięcia się, ale ci nie usłuchali. - Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie próbował powstrzymywać US Navy od działania. To nie byłby dobry pomysł - stwierdził dyplomata USA.

Dziennikarze stacji CNN dostali bardzo rzadkie pozwolenie na wzięcie udziału w locie zwiadowczym na pokładzie samolotu US Navy. Najnowocześniejsza maszyna w swojej klasie, P-8A Poseidon, krążyła nad Morzem Południowochińskim w pobliżu sztucznych wysepek, budowanych przez Chińczyków. Ci zareagowali na to bardzo nerwowo, raz po raz wzywając Amerykanów do usunięcia się.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 49,1 pkt. wobec 48,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia HSBC Holdings i Markit Economics. To trzeci kolejny miesiąc, w którym PMI znajduje się poniżej 50 pkt, co oznacza zmniejszenie się dynamiki sektora.

Roszczenia terytorialne Chin do niezamieszkanych wysp na Morzu Południowochińskim zagrażają wolności i stabilności, a także niosą ryzyko prowokowania napięć, które mogą nawet doprowadzić do konfliktu - zadeklarował przedstawiciel władz USA.

Wszystkie przenośne urządzenia elektroniczne, takie jak smartwatche, zostały zakazane w chińskich siłach zbrojnych. Jak poinformowano w państwowych mediach, zakaz wynika z obaw przed wykorzystaniem ich do wykradania wrażliwych dla armii danych, choćby o rozmieszczeniu i wyposażeniu wojsk.

- Relacje Chin ze Stanami Zjednoczonymi pozostają stabilne - powiedział prezydent Xi Jinping. Amerykański sekretarz stanu John Kerry przyleciał do Pekinu w czasie, gdy spór terytorialny na Morzu Południowochińskim doprowadził do napięć w relacjach pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami.

Przebywający z wizytą w Chinach premier Indii Narendra Modi spontanicznie zaprosił w Pekinie premiera ChRL Li Keqianga do zrobienia sobie wspólnego selfie, a następnie zamieścił je na swym koncie na portalu Weibo, chińskim odpowiedniku Twittera.

Chiński prezydent Xi Jinping, który gościł premiera Indii Narendrę Modiego w swym rodzinnym mieście Xi'an, podkreślał potrzebę budowy wzajemnego zaufania między obu krajami i umacniania współpracy. Modi wypowiadał się w podobnym tonie. Obie strony podkresliły konieczność zacieśnienia strategicznego parnerstwa na rzecz kształtowania porządku międzynarodowego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Dwie chińskie fregaty i rosyjska korweta przeszły przez tureckie cieśniny. Połączony zespół zmierza teraz na spotkanie kilku kolejnym okrętom rosysjkiej floty, które krążą po Morzu Śródziemnym. Razem mają przeprowadzić ćwiczenia Wspólne Morze 2015, pierwsze tego rodzaju u południowych wybrzeży Europy.

Rząd w Tokio podjął w czwartek historyczną decyzję. Zaakceptował zmiany w prawie, które pozwolą Japonii - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - wysyłać żołnierzy do walki poza jej granicami. Teraz te działania musi potwierdzić jedynie parlament, w którym rząd premiera Shinzo Abe ma wyraźną większość. Chiny natychmiast zareagowały na tę decyzję stwierdzając, że „Japonia powinna wyciągać lekcje z historii i dbać o pokój” na świecie.