Chiny

Chiny

Wzrost gospodarczy w Chinach na poziomie 4 proc. oznacza właściwie recesję - uważa prof. Marek Noga, były członek RPP. - Zagrożeniem mogą być wewnętrzne niepokoje społeczne i destabilizacja polityczna w Chinach - ocenił Marek Zuber, ekonomista. - Tylko w 2014 i 2015 mieliśmy tam ponad 200 wystąpień społecznych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych o PKB Chin - podają maklerzy. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 4.405,00 USD za tonę, po zwyżce o 0,6 proc.

Księgarz z Hongkongu Lee Bo, który zaginął trzy tygodnie temu, został zlokalizowany w Chinach kontynentalnych. Takie informacje w poniedziałek wieczorem przekazali hongkońskiej policji chińscy urzędnicy. Lee sprzedawał publikacje zakazane przez Pekin.

W czwartym kwartale 2016 roku rozpoczną się dostawy myśliwców Su-35 do Chin - twierdzi agencja TASS, powołując się na źródła w rosyjskim rządzie. Decyzję o ich sprzedaniu podjęto w 2015 roku. Wcześniej przez lata trwały trudne negocjacje, bo poprzednie nowoczesne myśliwce sprzedane do Chin zostały szybko i bezprawnie skopiowane. Nie wiadomo, jak Rosjanie chcą tego uniknąć tym razem.

Ożywioną dyskusję wśród chińskich internautów wywołały doniesienia mediów o tym, że w jednej z firm w mieście Changchun w północno-wschodnich Chinach kobiety muszą z rocznym wyprzedzeniem zgłaszać, że planują dziecko - podają państwowe media.

Wysoki na niemal 37 metrów złoty pomnik Mao Zedonga został zdemontowany i usunięty, poinformowały chińskie media. Powstawanie za niemal pół miliona dolarów gigantycznej figury byłego przywódcy komunistycznych Chin ujawniono kilka dni temu, czym wywołano olbrzymie kontrowersje.

Chińskie giełdy odrabiają straty. Najważniejsze indeksy w Azji zakończyły w piątek notowania na wyraźnym plusie. To wyraźne odbicie po czwartkowym załamaniu, kiedy po głębokich spadkach (o 7 proc.) przerwano notowania po 30 minutach.

- Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co tam się dzieje - mówił o Korei Północnej w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Waldemar Dziak z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jego zdaniem Pjongjang nie ma w swoim arsenale o wiele potężniejszej od atomowej - broni wodorowej, ale z drugiej strony nie można być tego jeszcze pewnym.

W autonomicznym Hongkongu trwa seria zaginięć księgarzy, którzy publikowali książki krytyczne wobec władz w Pekinie. Bez wieści przepadło już pięć osób i pojawiły się obawy, że Chiny próbują w ten sposób bezprawnie ograniczyć wolności w Hongkongu oraz uniemożliwić publikację książki o prywatnym życiu prezydenta Xi Jinpinga.

36,6 metrów mierzy największy pomnik chińskiego przywódcy Maz Zedonga, który stanął w pobliżu wsi Zhushigang w prefekturze Tongxu. W poniedziałek, 4 stycznia, światowe media obiegła fotografia monumentalnej rzeźby, która ma zostać wkrótce ukończona. Posąg kosztował ok. trzech mln juanów - niemal 500 tys. dolarów.

Chiński prezydent powołał do istnienia trzy nowe dowództwa wojskowe: Siły Rakietowe, Siły Wsparcia Strategicznego oraz odrębne dowództwo sił lądowych. Nowe jednostki mają wzmocnić potencjał chińskiego arsenału nuklearnego, zwiększyć bezpieczeństwo Chin w kosmosie i cyberprzestrzeni, a także usprawnić współpracę różnych rodzajów sił zbrojnych.