burza

burza

Burze, ulewne deszcze i silny wiatr od wtorku dokuczają katalońskiej prowincji Girona na północnym wschodzie Hiszpanii. Fale na wybrzeżu dochodzą do 3,5 metra. W środę odwołano zajęcia szkolne, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego. Woda zalewa lokalne drogi.

Ewakuowano całe miasteczka, pozamykano domy, w pogotowiu są wszystkie możliwe służby. Wybrzeże Alaski czeka na wielką burzę. - To będzie ekstremalnie niebezpieczny i zagrażający życiu ludzi sztorm - oświadczyły lokalne władze.

Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych szykuje się na silne opady śniegu. Synoptycy przewidują, że biały puch obficie spadnie w sobotę wieczorem. Aż milion osób może zostać pozbawionych prądu.

- Układ niskiego ciśnienia, który unosi się nad meksykańskim półwyspem Jukatan, może w ciągu najbliższych 48 godzin przerodzić się w tropikalny cyklon – podali w niedzielę przedstawiciele amerykańskiego National Hurricane Center.

Jedna osoba zginęła po przejściu burzu gradowej nad australijskim Brisbane. Miasto zostało pokryte grubą warstwą lodu i wyglądało niczym zasypane śniegiem. O tej porze roku średnie temperatury normalnie wynoszą ponad 20 st. C, Australijczycy zostali więc poważnie zaskoczeni.

W ciągu kilku ostatnich dni doszło do największej od lat burzy magnetycznej na Słońcu. Wywołały ją gigantyczne plamy, które każdy z nas może zobaczyć na własne oczy. Urządzenie do obserwacji można skonstruować samemu za mniej niż 10 zł.

Ogromne plamy na Słońcu wywołały w ostatnich dniach najsilniejszą od lat burzę magnetyczną. Gwiazda wysłała w kierunku Ziemi silne promieniowanie elektromagnetyczne. Możemy jednak spać spokojnie, nie ma dowodów na to, że miało ono jakikolwiek wpływ na systemy elektryczne i komórkowe - twierdzą amerykańscy eksperci od pogody kosmicznej.

W nocy z czwartku na piątek nad Warszawą rozpętała się gwałtowna burza. Niebo rozświetliły błyskawice, a towarzyszyły im rozdzierające grzmoty. Festiwal trwał przez ponad godzinę. Zobacz zdjęcia burzowego nieba wykonane przez Reporterów 24.

W środę z zachodu nadciągnęła nad Warszawę burza. Niebo nad stolicą w niektórych miejscach wyglądało wyjątkowo niesamowicie. Niezwykłe chmury i przejście burzowego frontu nad miastem i jego okolicami śledzili Reporterzy 24.

13 sierpnia był pechowy dla mieszkańców Filipin. W nocy z piątku na sobotę nad wyspami przeszła burza. Jak dotąd władze donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, jednak ostrzegają, że może ich być więcej. Nadal trwa szacowanie strat.

Silny wiatr towarzyszący burzy, przewrócił scenę, pod którą bawiły się tłumy miłośników country. Cztery osoby zginęły, a około 40 zostało rannych. Władze poinformowały, że ofiar może być więcej - część rannych jest w ciężkim stanie. Do zdarzenia doszło w Indianapolis w USA.

Długi weekend w wielu rejonach Polski rozpoczął się od intensywnych nawałnic i ulew. W niektórych miejscach pojawiły się nawet trąby powietrzne. Reporterzy 24 nadsyłają i zamieszczają materiały z "kaprysami" pogody.

Od dwóch dni Polskę nawiedzają burze. Deszcz, błyskawice i ciemne chmury skutecznie zasłoniły słońce. Czasami jednak pogoda próbuje się zrewanżować i po burzliwym dniu funduje nam widok pięknej tęczy.

Tropikalny cyklon, który ostatnio przechodził nad Karaibami rozpadł się i zanikł. Wcześniej przyniósł powodzie, osunięcia ziemi, zniszczenia i śmiertelne ofiary.

Tropikalna burza Emily przemieszcza się w pobliżu Karaibów z prędkością 85 km/h. W środę miała uderzyć w Republikę Dominikany i Haiti, ale nadejdzie dopiero w czwartek rano czasu lokalnego. Jest bowiem wolniejsza niż przewidywali synoptycy. Ewakuowano ponad półtora tysiąca mieszkańców.

8-letni chłopiec trafił do szpitala w Białej Podlaskiej po tym, jak podczas wichury przewrócił się na niego znak przystanku autobusowego - poinformowała w czwartek policja. Chłopiec ma podejrzenia wstrząsu mózgu i obrażenia głowy.

Jedna ofiara, pięć osób rannych, dziesiątki zniszczonych aut, zerwane dachy. W środę po raz kolejny przekonaliśmy się, że z żywiołem nie ma żartów. Dziś czeka nas powtórka z rozrywki, dlatego podpowiadamy co robić, gdy burza nadejdzie.

W środę burze szalały w całym kraju już od poranka. Najsilniej uderzyły w godzinach popołudniowych w centrum kraju. Tam też skutki nawałnic był najdotkliwsze. Utrwalili je Reporterzy 24.