burza

burza

Turyści w krajach afrykańskich powinni być przygotowani na kolejny dzień upałów. Natomiast w Europie słońce pokaże się w bardzo niewielu miejscach. Na Wyspach Kanaryjskich prognozowane są opady.

W Europie upały zagościły na dobre. U naszych południowych sąsiadów prognozowane są bardzo wysokie temperatury. W Bratysławie ma być nawet 36 stopni. Powyżej 30 st. C. będzie również m.in.: w Hiszpanii, Francji, Grecji, we Włoszech. Mieszkańcy Europy północnej i wschodniej nie powinni narzekać. Temperatury będą przyjemne, a niebo słoneczne.

Potężna komórka burzowa rozwinęła się nad Roswell w stanie Nowy Meksyk. Posypał się z niej grad wielkości piłek baseballowych. Do miasta zjechało wielu łowców burz, którzy liczyli na pojawienie się tornada. Mimo że do tego nie doszło, superkomórka nie zawiodła obserwatorów. "Widok zapierał dech w piersiach" - przyznawali.

W najbliższym czasie będą się utrzymywać burze o różnym natężeniu. W drugiej połowie tygodnia pochmurna i deszczowa aura nieco ustąpi, ale nasili się aktywność burzowa. W weekend grzmieć nie będzie często, natomiast zrobi się bardzo gorąco. Na początku nowego tygodnia upał się utrzyma, a do tego wyraźnie przybędzie burz.

Bycie łowcą burz nie jest ani łatwym, ani bezpiecznym zadaniem. O tym, że nie można igrać z żywiołem przekonał się jeden z mieszkańców Południowej Dakoty. Kiedy próbował sfilmować burzę, piorun uderzył go w ramię.

Ponad 100 razy interweniowali strażacy w woj. lubelskim po burzach i ulewnych deszczach, które przeszły nad regionem w środę. W Lublinie, przy ulicy Młodzieżowej, piorun śmiertelnie raził 53-letnią kobietę. Od wtorku to już druga ofiara śmiertelna burz.

Po południu do Polski dotarły silne burze. Zagrzmiało na Dolnym Śląsku, na Ziemi Lubuskiej, na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce. Jak podawała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, burzom towarzyszyły silne porywy wiatru i intensywny deszcz, a miejscami dochodziło do opadów gradu.

Długo oczekiwaną majówkę zepsuło nadejście chłodu, deszczu, a nawet burz z gradem. Jak relacjonują Reporterzy 24, burze nawiedziły dziś południową część kraju. Internauci przedstawiają, jak zamiast promieni słońca w ich miejscowościach pojawiły się lodowe kulki gradu.

Ulewne deszcze, które spadły w stanie New Jersey i okolicy Nowego Jorku spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zamkniętych. Ucierpiała również komunikacja kolejowa i lotniczna. Liczne samochody zostały uwięzione pod wodą, a domy podmyte. Ekipy ratowicznie, by pomóc poszkodowanym musiały korzystać z łodzi i kajaków.

Niedziela może okazać się wyjątkowo niebezpieczna dla części mieszkańców USA. Meteorolodzy zapowiadają burze, wichury i tornada. - To może być najgorsze załamanie pogody w tym sezonie - informują. Jak podają, szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy obszaru od wschodu Teksasu po centrum stanu Iowa.

Siedem osób zostało rannych w wyniku burzy, która przeszła nad niemieckim miastem Menden (Nadrenia Północna-Westfalia). Prócz piorunów zagrożenie stwarzał intensywny deszcz. Miejscami drogi zmieniły się w rwące potoki.