Brazylia

Brazylia

Ukończono dochodzenie w sprawie tragicznego pożaru w brazylijskim klubie Kiss, który kosztował życie 241 osób. 16 osób zostanie oskarżonych o nieumyślne zabójstwo. W tym członek koncertującego zespołu, który zaprószył ogień, obsługa i kierownictwo klubu oraz urzędnicy.

Co najmniej 27 osób zginęło w wyniku powodzi i obsunięć mas ziemi podmytych przez długotrwałe deszcze w brazylijskim stanie Rio de Janeiro. Ostatniej doby spadła tam gigantyczna suma 428 litrów deszczu na metr kwadratowy, czyli o połowę więcej niż średnia dla całego miesiąca. Ulewy pozbawiły dachu nad głową półtora tysiąca osób.

Co najmniej 16 osób zginęło na skutek osunięć ziemi i powodzi w północno-wschodniej Brazylii. Wśród zabitych są dwie osoby z ekipy ratunkowej. Ewakuowanych zostało ok. pół tysiąca mieszkańców stanu Rio de Janeiro.

Co najmniej cztery osoby, w tym jedna Polka, zginęły na skutek gwałtownej burzy, która we wtorek przeszła przez Rio De Janeiro. W ciągu kwadransa spadło tam 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poważnie podtopiony został słynny piłkarski stadion Maracana, który przechodzi modernizację przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w piłce nożnej.

Brazylijski urząd patentowy uznał, że amerykański koncern Apple nie ma wyłączności na posługiwanie się nazwą "iPhone". Pewna firma w Brazylii zarejestrowała ją już w 2000 roku, sześć lat przed tym jak uczynili to Amerykanie.

50 autobusów we wschodniej Brazylii zostało zaatakowanych przez gangi na usługach mafii narkotykowej. 23 z nich spłonęły. Gangi atakowały w ciągu ostatnich sześciu dni w 18 miastach stanu Santa Catarina. Władze stanowe uważają, że to odwet za ofensywę policji przeciwko handlarzom narkotyków.

Podczas nocnej zabawy w brazylijskim klubie nocnym wybuchł pożar. Uciekający w panice ludzie tratowali się i umierali od trującego dymu. Miejscowa policja poinformowała, że wszystkie ciała zostały wydobyte z klubu. Zginęły 232 osoby, a kolejne 131 jest rannych i przebywa w szpitalach.

Brazylia zmaga się z dwoma przeciwstawnymi katastrofami pogodowymi: falą powodzi i ostrą suszą. Ulewne deszcze spowodowały podniesienie lokalnych rzek w rejonie Rio de Janeiro i doprowadziły do śmierci jednej osoby. W tym samym czasie na północnym wschodzie kraju schną uprawy na ogromnych obszarach, bydło pada na wysuszonych pastwiskach, a elektrownie wodne tracą moc.

Cariocas, czyli mieszkańcy Rio de Janeiro, nie mogą poradzić sobie z upałem. Nie pomaga słynna Copacabana. W tym tygodniu słupki rtęci sięgnęły ponad 40 st. C, a to dopiero początek lata w tamtej części świata. Meteorolodzy przewidują, że może być jednym z najcieplejszych w historii.

Święta nie muszą się kojarzyć ze śniegiem i temperaturą poniżej 0 st. C. Pod koniec roku na brazylijskich plażach panuje tłok. Sprzyja temu aura, termometry pokazują wartości dochodzące do 40 st. C.

Chmary genetycznie zmodyfikowanych komarów chcą stworzyć i wypuścić na wolność Brazylijczycy. - W ten sposób mamy zamiar walczyć z dengą, śmiertelną wirusową gorączką krwotoczną przenoszoną przez te owady - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele tamtejszego ministerstwa zdrowia.

Już za chwilę, już za momencik lato! A jak lato to plaża i... bikini! W ramach inspiracji przed wakacyjnymi zakupami, prezentujemy kąpielowe hity sezonu 2012. Przedstawili je projektanci z całego świata w miejscu, w którym plaże i dziewczyny podobno są najpiękniejsze - Rio de Janeiro.

Rio Negro, największy lewy dopływ Amazonki, przekroczył we wtorek swój rekordowy poziom. Sięgająca niemal 30 metrów woda zalewa Manaus, miasto u ujścia do najdłuższej rzeki świata. Mieszkańcy zamiast po chodnikach, chodzą po workach wypełnionych piaskiem.