Brazylia

Brazylia

Rząd Brazylii wyda 2,3 mld dolarów na projekty związane tylko i wyłącznie z przygotowaniem letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Według szacunkowych danych Publicznego Urzędu Olimpijskiego, wydatki objęły projekty zarówno finansowane w partnerstwie publiczno-prywatny, jak i przez rząd.

Powodzie i osunięcia ziemi spowodowane przez obfite opady deszczu na południowym zachodzie Brazylii zmusiły 40 tys. ludzi do opuszczenia domów. Co najmniej 20 osób zginęło - podała w poniedziałek brazylijska obrona cywilna.

50 minut zajęło 600 policjantom i ok. 200 żołnierzom opanowanie w niedzielę, bez użycia broni, 12 faweli, czyli osiedli biedoty. Wszystkie są usytuowane na zboczach gór w pobliżu stadionu olimpijskiego w Rio de Janeiro. Ten przez dziesięciolecia był ośrodkiem handlu narkotykami.

Sąd w Brazylii orzekł jednakowe kary 624 lat pozbawienia wolności dla 25 policjantów w procesie dotyczącym wydarzeń z 1992 r., gdy w więzieniu w Sao Paulo zamordowanych zostało 111 osadzonych. Zgodnie z prawem policjanci odsiedzą najwyżej 30 lat.

Samolot z papieżem Franciszkiem odleciał w niedzielę z Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie zakończyły się 28. Światowe Dni Młodzieży, do Rzymu. Przed odlotem papież powiedział, że wraca z "sercem wypełnionym radosnymi wspomnieniami". W prezencie od polskiej młodzieży otrzymał koszulkę w biało-czerwonych barwach.