Brazylia

Brazylia

Od soboty fawele na północy Rio de Janeiro są patrolowane przez ponad 3,5 tysiąca żołnierzy i 1,3 tysiąca policjantów. To akcja mająca według władz pomóc w zwalczaniu przemocy w slumsach, która się gwałtownie nasiliła.

W Izbie Deputowanych, izbie niższej brazylijskiego parlamentu, zakończyło się w środę wieczorem czasu lokalnego głosowanie w sprawie oskarżenia o korupcję prezydenta Michela Temera. Wniosek o postawienie głowy państwa przed sądem został odrzucony.

Adwokat byłego prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lula da Silvy, który został w środę skazany przez sąd w Kurytybie na 9,5 roku więzienia za korupcję i pranie pieniędzy, zapowiedział złożenie apelacji. Wyraził nadzieję, że sąd wyższej instancji zakwestionuje wyrok.

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva został skazany w środę na dziewięć i pół roku więzienia. Były przywódca, który nie ukrywał w ostatnim czasie chęci powrotu do polityki, był oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej od firmy budowlanej OAS w zamian za pomoc w uzyskaniu państwowych kontraktów.

- To było tak, jakby mój syn nie miał rodziny - powiedziała matka 17-latka z Brazylii, któremu po nieudanej próbie kradzieży roweru dwóch mężczyzn wytatuowało na czole napis "Jestem złodziejem i frajerem". - Myślę, że to właśnie myśleli ci, którzy to zrobili, że on nikogo nie ma i nic im się nie stanie - dodała. Sprawcy, w wieku 29 i 27 lat, zostali zatrzymani przez policję i oskarżeni o tortury.

Brazylijski Najwyższy Trybunał Wyborczy odrzucił w piątek wniosek o usunięcie Michela Temera ze stanowiska prezydenta. Trybunał rozpatrywał ten wniosek w związku z ciążącymi na Temerze zarzutami korupcyjnymi.

Brazylijski Najwyższy Trybunał Wyborczy, który zebrał się w czwartek, ma rozstrzygnąć, czy Michel Temer pozostanie na stanowisku, czy też straci urząd prezydenta wskutek zarzutów korupcyjnych. Prezydent jest też podejrzewany o utrudnianie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Prezydent Brazylii Michel Temer oświadczył w poniedziałek, że mimo wysuniętych przeciwko niemu przez Sąd Najwyższy oskarżeń o korupcję i utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości nie ustąpi ze stanowiska. - Byłoby to przyznaniem się do winy - powiedział.

Demonstracje w wielu miastach Brazylii. Protestujący domagali się w niedzielę ustąpienia z urzędu prezydenta Michela Temera. Negatywne nastroje wobec Temera nasiliły się po tym, kiedy Sąd Najwyższy Brazylii zlecił w czwartek dochodzenie wobec głowy państwa.