blog

blog

Przeglądałam przysłowia o pogodzie na marzec, bo lubię poradzić się mądrości ludowej. I czego się dowiedziałam? Otóż HILARY (16 marca) zapowiada, jaka pogoda na Wielkanoc przypada. To ja dziękuję bardzo za takie święta!

Kończy się luty, marzec już prawie za pasem. Za miesiąc wiosna astronomiczna i kalendarzowa, a już niedługo, bo pierwszego marca wiosna meteorologiczna.O tym, że do wiosny bliżej niż dalej, uświadamia nas nie tylko temperatura powietrza, zupełnie przyjemna jak na luty, ale również słońce, coraz dłużej wiszące nad horyzontem.

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Niziny Węgierskiej, tylko na północy kraju zaznaczy się płytka zatoka niżowa z mało aktywnym frontem atmosferycznym.

Ksawery rządził w piątek nie tylko pogodą w Polsce, ale i portalami internetowymi oraz serwisami informacyjnymi. Silne i wietrzne niże jesienno-zimowe, zwane obecnie orkanami, zawsze budziły respekt i strach mieszkańców północnej Europy. Słowo orkan, duńskie "orkanen", pochodzi z języka ludów skandynawskich, czyli Germanów Północnych. Kiedyś tak nazywano silny wiatr występujący na Północnym Atlantyku, Morzu Północnym i zachodnim Bałtyku.