Belgia

Belgia

Licząca ponad 15 cm warstwa dobrze przygotowanego śniegu kusi narciarzy w Belgii. Właśnie otwarto pierwsze w tym sezonie ośrodki narciarskie.

Symbol Belgii - Atomium - traci swój blask z powodu paliwa tryskającego z samolotów latających na pobliskie lotnisko. Dyrekcja budowli ma problem z jego wyczyszczeniem. Potrzebne są specjalne środki, które nie naruszyłyby delikatnej konstrukcji. Na razie najlepiej sprawdza się płyn do czyszczenia łodzi.

Nie tylko my kochamy opalanie. Miłośnikami wygrzewania się na słońcu są też rekiny olbrzymie. Potrafią poświęcić dużo, by dopłynąć tam, gdzie woda jest najcieplejsza. Jeden z przedstawicieli gatunku zapuścił się niedaleko turystycznej miejscowości La Panne w Belgii. Nim zdążył wystraszyć turystów, na głębsze wody odgonił go patrol morski.

Deszcz tego lata uprzykrza wypoczynek mieszkańcom w różnych częściach Europy. Przekonali się o tym również osoby wypoczywające w jednym z belgijskich kempingów. Z powodu ulewnych deszczów cześć obiektu została zamknięta, a osoby tam przebywające ewakuowano.

W Belgii zaostrza się spór o prognozy pogody między branżą turystyczną a meteorologami. Nadmorskie Knokke zagroziło sądem portalowi pogodowemu Meteobelgique.be, a organizacje turystyczne zażądały od meteorologów, by ich prognozy brzmiały bardziej optymistycznie.

Są źli. Chcą pozwać serwis pogodowy. Za prognozę. Mowa o belgijskich hotelarzach i restauratorach z nadmorskiego kurortu Knokke-Heist, którzy obawiają się, że przez zapowiedź deszczu stracą gości.

W ciągu kilku godzin ulewny deszcz zalał kilka belgijskich miast. Studzienki nie nadążały z odbiorem nadmiaru wody, która paraliżowała ruch i podtapiała budynki. - To niewielki niż, ale może dużo nabroić - powiedziała w środowym wydaniu Meteo News synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powyrywane drzewa - takie zniszczenia spowodowało przejście tornad w północnej Europie. Trąby powietrzne pojawiły się w czwartek na terenie Limburgii - krainy leżącej na pograniczu Belgii i Holandii. Sporo pracy przy usuwaniu szkód mieli strażacy z belgijskiego Tongeren i holenderskiego Montfort.

Na belgijskim niebie pojawiły się wymiona. Charakterystyczne dla... tej pory roku. Kto regularnie czyta nas serwis bez problemu odgadnie, że to co widać na zdjęciu to zjawisko mamma. Niewtajemniczonym wyjaśniamy poniżej.

Na plażę w pobliżu Knokke-Heist na północy Belgii fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota - podał w środę Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych Belgii. Jak powiedział jego przedstawiciel Jan Haelters, zwierzę miało liczne rany i umierało.

Manneken Pis, siusiający chłopiec ze słynnego pomnika-fontanny w Brukseli, z powodu mrozów musiał przerwać siusianie. Władze miasta zdecydowały się odciąć dopływ wody do fontanny w obawie, że niskie temperatury uszkodzą jej mechanizm.

Kilka ofiar, w tym dwie śmiertelne, zebrał do tej pory huraganowy wiatr towarzyszący głębokiemu niżowi o nazwie Ulli. W Wielkiej Brytanii wiało z prędkością nawet 164 km/h, silnie wiało też w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii. Wichury spowodowały spore utrudnienia komunikacyjne - zamknięto kilka lotnisk, odwołano przeprawy promowe przez kanał La Manche, a powywracane drzewa spowodowały chaos na drogach.

Aż 12 tys. piorunów uderzyło w Belgię w czasie trwających przez 16 godzin burz, które przeszły nad krajem w nocy z poniedziałku na wtorek i trwały do wtorkowego południa. Z powodu ulewy, która towarzyszyła burzom, na pół godziny zamknięto lotnisko w Brukseli.

W czwartek mieszkańcy krajów Beneluksu i Niemiec zmagali się z bardzo intensywnymi wyładowaniami atmosferycznymi, które spowodował front atmosferyczny przesuwający się nad Polskę. Zobacz, jak wyglądało niebo podczas jego przejścia.