Belgia

Belgia

Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, dlatego nie należy przyjmować go na własną rękę - ostrzega polski resort zdrowia w związku z informacjami o rozdawaniu tabletek z jodem na zachodzie Niemiec. Tamtejsi mieszkańcy obawiają się awarii elektrowni jądrowej w Belgii. - Uważam, że to ma też taki polityczny wydźwięk na stronę belgijską - mówi przewodniczący Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus mieszkający w niemieckim Akwizgranie. Materiał programu "Polska i Świat".

Belgia kontra jazda na podwójnym gazie. Władze tego kraju wprowadzają zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i restauracjach w pobliżu dwóch autostrad w Bierges. Ma to być test przed rozszerzeniem zakazu. Kierowcy są podzieleni, sprzedawcy niezadowoleni, ale statystyki są niepodważalne - co czwarty pijany kierowca powoduje śmiertelny wypadek. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

W czasie koncertów "to muzycy dyktują reguły, a nie rząd" - tak dziennik "De Morgen" skomentował sytuację, do jakiej doszło w czasie festiwalu Tomorrowland. "Właśnie wyrzuciłem premiera Belgii z mojej sceny, bo robił selfie" - napisał na Twitterze szkocki DJ Jackmaster.

Około 50 tysięcy Belgów, Niemców i Holendrów utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch ciągnący się przez 90 kilometrów, by domagać się natychmiastowego zamknięcia dwóch belgijskich reaktorów atomowych w elektrowniach w Doel i Tihange - poinformowali organizatorzy protestu.

Zamachowiec Osama Zariouh, który próbował przeprowadzić atak terrorystyczny na Dworcu Centralnym w Brukseli, był znany policji z powodu narkotyków, a nie islamskiej radykalizacji - poinformowała burmistrz dzielnicy Molenbeek-Saint-Jean Francoise Schepmans. Po przeszukaniu domu mężczyzny belgijska prokuratura federalna przekazała jednak, że mógł on sympatyzować z tak zwanym Państwem Islamskim.

Przyszło dwóch żołnierzy i wszystkie drzwi zostały zablokowane. Cały czas powtarzano, byśmy zachowali spokój - relacjonuje jeden ze świadków próby ataku terrorystycznego, do którego doszło we wtorek wieczorem na dworcu kolejowym w Brukseli. Napastnik zginął.