Belgia

Belgia

Mamy procedurę z artykułu 7 i wspieramy Komisję Europejską, bo rolą Komisji jest bycie strażnikiem traktatów unijnych - mówił we wtorek minister spraw zagranicznych Belgii, wicepremier Didier Reynders po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Dwie osoby zatrzymano pod zarzutem przygotowywania zamachu bombowego na spotkanie irańskiej opozycji we Francji - poinformowała w poniedziałek prokuratura w Brukseli. Zatrzymanymi ma być belgijskie małżeństwo irańskiego pochodzenia. We Francji i w Niemczech zatrzymano dwie kolejne osoby mogące mieć związek ze sprawą. Wśród nich jest irański dyplomata.

Dżihadystyczna organizacja tzw. Państwo Islamskie (IS) w środę wzięła na siebie odpowiedzialność za wtorkowy atak w belgijskim mieście Liege, gdzie sprawca zabił dwie policjantki i osobę postronną. Poinformowała o tym jej propagandowa agencja prasowa Amak.

Znany belgijski komik Kevin Lapeire, występujący w stroju klauna, jest podejrzewany o zamordowanie swojej byłej partnerki - informuje w czwartek brytyjski "Guardian". Bezpośrednio przed zatrzymaniem mężczyzna transmitował, jak otoczony przez policję na dachu budynku strzelał w powietrze.

Nie ma już opóźnień w przygotowaniach, ale nie wszystkie problemy rozwiązano - pisze belgijski dziennik "Le Soir", zapowiadając procesy 85 osób oskarżonych w sprawach o terroryzm i związki z tak zwanym Państwem Islamskim. Oskarżenia są różnorodne i dotyczą uczestnictwa w działalności grupy terrorystycznej, finansowania terroryzmu, a nawet prób zabójstwa.

Sąd w Brukseli skazał w poniedziałek Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka grupy dżihadystów, która dokonała zamachów terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku, na 20 lat więzienia za udział w późniejszej strzelaninie w belgijskiej stolicy.

Intensywne opady deszczu i śniegu, silny wiatr i niskie temperatury - taka jest pogodowa rzeczywistość wielu Europejczyków w ostatnich dniach. Skutki to między innymi przerwy w dostawach prądu i utrudnienia w komunikacji. Na Półwyspie Bałkańskim wylewają rzeki, odcinając od świata kolejne miejscowości.

Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek grupy dżihadystów, która zaatakowała Paryż w 2015 roku, odmówił stawienia się w sądzie w Brukseli w czwartek, gdzie ma być kontynuowany jego proces. Dotyczy on strzelaniny z policją w stolicy Belgii, do której doszło w czasie zatrzymania oskarżonego.