Belgia

Belgia

Belgijski sąd uznał w czwartek obywatela Francji Mehdiego Nemmouche'a za winnego zamordowania czterech osób w muzeum żydowskim w Brukseli w 2014 roku. Był to pierwszy znany przypadek ataku przeprowadzonego przez dżihadystę z europejskim obywatelstwem, który powrócił z Syrii.

Belgijscy deputowani wezwali władze Belgii, by wpłynęły na rząd Niemiec, aby zaprzestał wypłaty świadczeń emerytalnych belgijskim i brytyjskim emerytom, którzy kolaborowali z hitlerowskimi okupantami podczas II wojny światowej – informuje Deutsche Welle.

Król Belgów Filip I przyjął rezygnację premiera Charles'a Michela. Jednocześnie poprosił go, by stał na czele rządu jako pełniący obowiązki jego szefa aż do czasu majowych wyborów parlamentarnych - poinformował w piątek pałac królewski.

Premier Belgii Charles Michel ogłosił we wtorek w belgijskim parlamencie swoją rezygnację. Zrobił to po tym, gdy socjaliści i Zieloni złożyli wniosek o wotum nieufności dla jego mniejszościowego rządu. Belgijski król Filip I nie podjął decyzji, czy zaakceptować prośbę o rezygnację - poinformował wieczorem pałac królewski.

Ponad 65 tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w Brukseli w pochodzie przed siedzibami biur unijnych, manifestując w dniu otwarcia COP24 na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. Była to największa proekologiczna demonstracja, jaka odbyła się w Belgii.

Holenderska pisarka, autorka książki o głośnej kradzieży obrazów, twierdzi, że otrzymała tajemniczą wiadomość ze wskazówkami o miejscu ukrycia skradzionego sześć lat temu dzieła Picassa. Podążając za instrukcjami, znalazła w Rumunii zawinięty w folię obraz. Miała to być "Głowa arlekina" pędzla hiszpańskiego artysty. Euforię przerwała jednak belgijska grupa teatralna, która przekazała w oświadczeniu, że cudowne znalezisko to fałszywka.

21 października wybierzemy swoich przedstawicieli do samorządów. Tydzień wcześniej - 14 października - w tej samej sprawie głosować będą Belgowie. Wśród kandydatów w Brukseli znalazło się kilkoro Polaków. - Jesteśmy tutaj bardzo liczni, bardzo szanowani jako naród. Każdy liczy się z naszym zdaniem - wskazywała Agata Karbowska, która kandyduje z listy MR-VLD Bruksela.

Królowa Paola, matka obecnego króla Belgów Filipa, doznała udaru podczas pobytu we Włoszech - poinformowały belgijskie media. Według nich czynione są przygotowania do przetransportowania chorej do Belgii.