astronomia

astronomia

Mars w opozycji na czystym niebie. Oglądacie?

W sobotę wieczorem Mars znalazł się w opozycji względem słońca i zbliżył się do Ziemi. Takie położenie to świetna okazja do obserwacji Czerwonej Planety. Miłośnikom astronomii sprzyja także pogodne niebo. Zdjęcia z "podglądania" Marsa możecie przysyłać na Kontakt Meteo i Kontakt24.

Znaleźli tlen w atmosferze jednego z księżyców Saturna

W atmosferze Dione, jednego z satelitów Saturna, znajdują się cząsteczkowe jony tlenu - ogłosili naukowcy. Choć ich liczba na tym księżycu nie wystarcza do podtrzymania życia, odkrycie to zachęca do szukania podobnych, ale bardziej sprzyjających warunków na innych obiektach. Według badaczy, taki potencjał może mieć księżyc Jowisza - Europa.

Mars zatrząsł się jak Ziemia. Sejsmika sprzyja powstaniu życia?

Na Marsie dochodzi do trzęsień gruntu analogicznych do trzęsień ziemi na naszej planecie - stwierdzili badacze z NASA. Ostatnie wstrząsy wydarzyły się niedawno i miały znaczną siłę. Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna w przyszłości może doprowadzić do pojawienia się na Czerwonej Planecie płynnej wody, a wraz z nią warunków przyjaznych dla życia - dodają naukowcy.

"Super Ziemia" pełna wody. "Nie przypomina żadnej znanej nam planety"

Odkryta przed przed trzema laty "Super Ziemia" to prawdziwy "wodny świat" - informują astronomowie z Harvardzkiego Centrum Astrofizyki. - Nie przypomina żadnej znanej nam planety - mówi kierujący projektem badawczym Zachory Berta. GJ 1214b, bo tak nazwano planetę, jest zdaniem naukowców, nowym rodzajem planet - obfitujących w wodę i z gęstą, pełną pary atmosferą.

Testy, symulacje, sterylne warunki - tak sprawdzają Lema

Lem - pierwszy polski satelita naukowy przechodzi kolejne testy przed startem w swoją kosmiczną misję. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Urządzenie, które pozwoli spojrzeć w gwiazdy, ma znaleźć się na orbicie we wrześniu. - To już prawdziwy program naukowy - mówi tvnmeteo.pl kierujący projektem Tomasz Zawistowski.

Jeśli patrzeć w niebo, to tylko teraz. Świetny czas na obserwację planet

Druga polowa lutego to dobry czas dla miłośników astronomii i romantyków lubiących patrzeć w niebo. Do końca miesiąca będą oni mieli dobre warunki do podziwiania planet dostrzegalnych na niebie gołym okiem, czyli tych od Merkurego do Urana. Choć w najbliższym tygodniu na niebie pojawi się trochę chmur, będzie można liczyć na rozpogodzenia, które umożliwią obserwacje.

Marzec będzie należał do Marsa. Zobaczycie szczegóły jego powierzchni

Najbliższe tygodnie będą świetnym czasem na obserwowanie Marsa. Wszystko dzięki jego korzystnemu ustawieniu, czyli tzw. opozycji, w której znajdzie się 3 marca. Choć odległość dzieląca nas od Czerwonej Planety wyniesie 100 mln kilometrów, będziemy w stanie dostrzec szczegóły na jego powierzchni.

TIRS zmierzy temperatury na Ziemi

43 miesiące - to rekordowo krótki czas na skonstruowanie nowego urządzenia prowadzącego badania w kosmosie. Tyle potrzebowali inżynierowie z Centrów Lotów Kosmicznych Goddarda NASA do budowy instrumentu o nazwie TIRS. Będzie ono z orbity mierzyć ziemskie temperatury, używając technologii opartych na fizyce kwantowej. Zebrane dane pomogą m. in. w gospodarowaniu zasobami wody na naszej planecie.

"Przetestujemy technologię, jakiej nikt nie ma"

W poniedziałek w kosmos rusza pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas nikt nie opracował systemu usuwania niepotrzebnych satelitów, można więc na tym zarobić konkretne pieniądze. - Kosmos to biznes - mówi portalowi TVN Meteo przebywający na kosmodromie w Gujanie Francuskiej Maciej Urbanowicz, koordynator projektu.

Za nami pełnia Śnieżnego Księżyca

W nocy z wtorku na środę miała miejsce pełnia Księżyca, nazywana "śnieżną" od okoliczności pogodowych, które zazwyczaj jej towarzyszą. Niebo było w wielu miejscach Polski bezchmurne, więc bez problemu można było obserwować naszego naturalnego satelitę w pełnej krasie.

Znaleźli kolejną "drugą Ziemię". Superziemię

Jest cztery i pół raza większa, ale panuje na niej podobna temperatura. Znajduje się całkiem blisko i być może nadaje się do zamieszkania. Mowa o nowo odkrytej planecie, która jest nadzieją na "drugą Ziemię". Kolejną w ostatnich miesiącach.

Reporter 24 uchwycił powierzchnię Jowisza

Choć wiedzieliśmy, że warunki do obserwacji poniedziałkowej koniunkcji Jowisza i Księżyca będą dobre, to takich zdjęć się nie spodziewaliśmy. Reporter 24 w Kontakcie Meteo zamieścił fotografie, na których widać nie tylko kratery na ziemskim satelicie, ale też gazową powierzchnię największej planety naszego układu.

Srebrny Glob obok Gazowego Giganta

Możemy już oglądać koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Wąski rożek Srebrnego Globu znalazł się zaledwie 4 stopnie od Gazowego Giganta. Zjawisko można obserwować już od godziny 17:30.

Spotkanie Wenus z Księżycem

Wenus i Księżyc zbliżą się do siebie dziś wieczorem. Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie najlepiej będzie można obserwować na zachodzie Polski - tam meteorolodzy zapowiadają pogodny wieczór. Jednak na przejaśnienia można liczyć też w pozostałej części kraju.

"Czy galaretka tężeje w kosmosie?" Młodzi Polacy w finale "Space Lab"

Czy galaretka w kosmosie tężeje, albo co można zrobić z fekaliami kosmonautów, ale też czy w kosmosie można produkować wysokiej jakości insulinę - nad takimi zagadnieniami zastanawiają się młodzi ludzie z Polski, którzy startują w międzynarodowym konkursie "Space Lab". Do finału przeszło sześć zgłoszeń z naszego kraju. To trzeci najlepszy wynik w na świecie. Ich pomysły oceni m.in. Stephen Hawking.

Sonda leci w kierunku Ziemi. Gdzie spadnie?

Według rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, fragmenty marsjańskiego próbnika Fobos-Grunt, nad którym utracono kontrolę po jego wejściu na orbitę wokółziemską, spadną do Atlantyku.

Czarna dziura wystrzeliła "pociski" materii

Międzynarodowy zespół astronomów i astrofizyków zbadał niezwykły kosmiczny proces. Superszybkie wiązki gazów, zamiast być pochłonięte przez czarną dziurę, zostały z niej wyrzucone w przestrzeń kosmiczną niczym pociski.