Afganistan

Afganistan

Znany opozycyjny polityk Abdullah, były minister spraw zagranicznych Afganistanu, zarejestrował się jako kandydat w wyborach prezydenckich, które mają się odbyć w kwietniu przyszłego roku.

Napastnik w mundurze afgańskich sił bezpieczeństwa zastrzelił w sobotę trzech żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w prowincji Paktia na wschodzie Afganistanu. Według agencji CNN zabici zostali żołnierze amerykańscy.

Władze w Pakistanie zwolniły z więzienia mułłę Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj potępił atak NATO, w którym według afgańskiej policji zginęło w sobotę co najmniej ośmioro cywilów. Zaznaczył, że atakowanie kobiet i dzieci jest sprzeczne z międzynarodowymi normami.

Polskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek o szczegółach środowego ataku na polską bazę w Ghazni. Rebelianci zaatakowali z dwóch kierunków i zdetonowali 1,5 ton materiałów wybuchowych. Szturm odpierali Polacy, Amerykanie i Afgańczycy, którzy ponieśli największe straty. W wyniku działań rebeliantów zginął amerykański żołnierz, a jeden polski żołnierz jest w stanie ciężkim. Ucierpiała także ludność cywilna.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj opowiedział się w sobotę za ograniczeniem liczby kandydatów w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Najlepszy jego zdaniem byłby pojedynek - jak w USA. Wybory 5 kwietnia 2014 roku mają wyłonić następcę Karzaja.

Tzw. opcja zerowa w Afganistanie zakładająca, że po 2014 r. nie będzie już tam amerykańskich żołnierzy ma "zero sensu" i choć zapewne jest blefem, to jej ujawnienie przez władze USA było wielkim błędem - pisze "Washington Post" w artykule redakcyjnym.

Prezydent USA Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji o tym, ilu żołnierzy amerykańskich pozostanie w Afganistanie po 2014 roku. Jednak wycofanie wszystkich oddziałów jest rozważane - poinformowali we wtorek rzecznicy Pentagonu i Białego Domu.