Afganistan

Afganistan

Po trzech miesiącach politycznego impasu prezydent Afganistanu Aszraf Ghani nominował pełen skład rządu jedności narodowej. Nowy gabinet musi jeszcze uzyskać od parlamentu wotum zaufania.

Prezydent USA Barack Obama oficjalnie ogłosił w czwartek koniec misji bojowej w Afganistanie, która trwała ponad 13 lat i była kluczowym elementem "wojny z terrorem". Sytuacja w Afganistanie jest jednak nadal bardzo trudna.

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że jest zszokowany streszczeniem raportu Senatu USA ws. więzień CIA. Tortury stosowane w tajnym więzieniu w jego kraju miały "naruszać wszelkie możliwe do zaakceptowania normy praw człowieka na świecie". Ghani domaga się dodatkowych informacji.

Ambasada RP w Kabulu formalnie zakończy swoją działalność w Afganistanie 31 grudnia 2014 roku - poinformowało w komunikacje MSZ. Termin zawieszenia działalności polskiej placówki był - jak podkreślono - uzależniony od tempa wycofywania się polskiego kontyngentu z Afganistanu.

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony talibów prezydent Afganistanu Aszraf Ghani planuje pozbawić stanowisk gubernatorów i dowódców wojskowych w pięciu prowincjach opanowanych przez rebeliantów - poinformowała agencja Associated Press.

Uprawy maku opiumowego znów biją rekord i są większe o 7 proc. niż w 2013 r. - informuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). To wyzwanie dla prezydenta Afganistanu, skąd do końca roku mają wyjść siły międzynarodowe.

Żołnierzem sił specjalnych marynarki wojennej USA (Navy SEALs), który zastrzelił Osamę bin Ladena, jest Rob O’Neill. Dotychczas jego tożsamość była utajniona, ale sam postanowił zrezygnować z anonimowości.