Afganistan

Afganistan

Specjalny przedstawiciel ONZ w Afganistanie poinformował w poniedziałkowy wieczór, że dżihadyści z Państwa Islamskiego tworzą na północy tego kraju obóz szkoleniowy i rekrutują bojowników. Informacje te wyraźnie zdenerwowały rosyjską delegację przy Narodach Zjednoczonych. Zastępca ambasadora Rosji wezwał Radę Bezpieczeństwa do "powstrzymania ekspansji" dżihadystów - pisze amerykański portal wojskowy stripes.com.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2014 roku w Afganistanie zginęło ponad 3,6 tys. cywilów, a ok. 6,8 tys. zostało rannych. Większość to ofiary starć sił rządowych z talibami. Właśnie w wyniku tych walk zginęło najwięcej cywilów, a nie jak wcześniej w eksplozjach bomb.

Co najmniej 20 policjantów zginęło we wtorek w zamachu samobójczym w Pul-i Alam, stolicy prowincji Logar, na wschodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze. Zamachowcy ubrani w policyjne mundury wysadzili się w powietrze na terenie siedziby policji.

Komandosi amerykańskich i afgańskich jednostek specjalnych znacząco zwiększyli częstotliwość skrytych nocnych rajdów na kryjówki talibów i osób podejrzanych o związki z nimi - twierdzi dziennik "New York Times". Wszystko dzięki większej otwartości nowego prezydenta Afganistanu i zdobyciu jesienią "skarbu" w jednej z talibskich kryjówek - komputera z wielką ilością cennych danych.

Afganistan nie jest już źródłem terroryzmu, a demokracja to zadanie na dekady dla samych Afgańczyków - ocenili uczestnicy debaty "Bilans polskiej obecności w Afganistanie" w Warszawie. Ich zdaniem niewątpliwe są korzyści wojskowe i polityczne dla Polski z udziału w misji, bilans pomocy rozwojowej jest mniej oczywisty.

Były dowódca talibów, który w ostatnim czasie związał się z Państwem Islamskim, zginął w poniedziałek w ataku drona - poinformowała afgańska policja. Mullah Abdul Rauf spędził sześć lat w więzieniu w Guantanamo, po wyjściu na wolność działał w Afganistanie, gdzie miał rekrutować bojowników Państwa Islamskiego.

W sprawie sierżanta Bowe Bergdahla nie podjęto żadnych działań ani decyzji - oświadczył we wtorek rzecznik amerykańskiej armii, odnosząc się do doniesień NBC. Telewizja, powołując się na anominowe źródła w wojsku, poinformowała, że Amerykanin, który przez pięć lat był więziony przez talibów w Afganistanie, w ciągu tygodnia usłyszy zarzut dezercji.