Afganistan

Afganistan

Jeden z najważniejszych dowódców afgańskiej filii organizacji Państwo Islamskie, Hafiz Said, zginął w nalocie amerykańskiego drona w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu - poinformowała w piątek telewizja TOLO News, powołując się na miejscowe władze.

Dyplomaci z Afganistanu, Pakistanu, USA i Chin zebrali się w poniedziałek w Islamabadzie, żeby wymyślić, jak namówić talibów do podjęcia rozmów z rządem z Kabulu i w ten sposób zakończyć afgańską wojnę. Jak to zrobić, analizuje znawca regionu Wojciech Jagielski.

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na drodze niedaleko lotniska w stolicy Afganistanu, Kabulu. Jedna osoba zginęła, a 13 zostało rannych - poinformowały afgańskie władze, na które powołuje się agencja Reutera.

Członkowie milicji lojalnej wobec wpływowego przedstawiciela lokalnych władz obcięli głowy czterem terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS) i umieścili je przy głównej drodze we wschodnim Afganistanie - poinformowały w niedzielę lokalne władze afgańskie.

Talibowie nie kontaktowali się z Rosjanami ws. rozpoczęcia wspólnej walki z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformowali terroryści działający w Afganistanie i Pakistanie, dementując tym samym doniesienia brytyjskiego dziennika "Sunday Times", który stwierdził w niedzielę, że z liderem talibów spotkał się sam Władimir Putin.

Wielka Brytania poinformowała we wtorek, że wysłała swój personel wojskowy do położonej na południu Afganistanu prowincji Helmand po doniesieniach, że stolica dystryktu Sangin jest o krok od popadnięcia pod kontrolę talibów.

Afgańskie wojsko i siły bezpieczeństwa odparły trwający ponad dobę atak talibskich bojowników na lotnisko w Kandaharze na południu Afganistanu. W starciach zginęło ponad 60 osób, w większości cywilów - poinformowały władze afgańskie.

Lekarze bez Granic (MsF) wysłali do Białego Domu podpisaną przez "ponad 547 tys. osób" petycję, w której domagają się niezależnego dochodzenia w sprawie ataku samolotu sił USA na szpital MsF w Kunduzie, w Afganistanie - podała organizacja.