Afganistan

Afganistan

Liczba nieletnich imigrantów pozbawionych opieki dorosłych, którzy poszukują azylu w Unii Europejskiej, wyniosła w 2015 roku 88,3 tys. Oznacza to wzrost o niemal 800 proc. w porównaniu z 2013 rokiem - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu.

Afgański wiceprezydent Abdul Raszid Dostum zapragnął odwiedzić USA, aby przedyskutować strategię walki z talibami. W Waszyngtonie jednak nikt nie czeka na niego z otwartymi ramionami - pisze "New York Times". Dawny watażka oskarżany jest o zbrodnie wojenne i w związku z tym nie dostał amerykańskiej wizy.

Masowe egzekucje, obcinanie głów, palenie ludzi żywcem - okrucieństwo to znak rozpoznawczy tzw. Państwa Islamskiego. W unikalnej rozmowie z jego byłymi bojownikami przyznają oni, że takie bestialstwo uważają za bezzasadne i chwalą amerykańskie bombardowania tego ugrupowania. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS o 19:55.

Afgańscy talibowie ogłosili rozpoczęcie wiosennej ofensywy przeciwko siłom rządowym w Kabulu. Tegoroczną kampanię nazwano Operacja Omar, dla uczczenia pamięci nieżyjącego od trzech lat przywódcy - mułły Omara.

Co najmniej 12 rekrutów afgańskiej armii zginęło, a 38 zostało rannych w poniedziałek we wschodnim Afganistanie w zamachu samobójczym na autobus, którym jechali - poinformowały lokalne władze. Zaznaczyły, że liczba ofiar może wzrosnąć.

Lucca to dwunastoletni owczarek niemiecki. Ma za sobą wieloletnią służbę wojskową, wzięła udział w ponad czterystu misjach w Iraku i Afganistanie. W czasie swojego ostatniego patrolu została poważnie ranna, straciła lewą łapę. Teraz weteranka Lucca otrzymała najwyższe brytyjskie odznaczenie wojskowe dla zwierząt.

Ponad 12 pracowników amerykańskiej armii ukarano dyscyplinarnie za błędy, które doprowadziły do październikowego bombardowania szpitala Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie (Afganistan). Nie przedstawiono im jednak zarzutów - podali w środę pracownicy Pentagonu.

Austria rozpoczęła kampanię informacyjną w Afganistanie, by zniechęcić Afgańczyków do ubiegania się o azyl w tym kraju. - Afgańczycy powinni być poinformowani o zaostrzeniu austriackiego prawa azylowego - powiedziała we wtorek szefowa austriackiego MSW Johanna Mikl-Leitner.

Pucułowaty chłopiec w zbyt dużym hełmie i dłońmi zaciśniętymi wokół ogromnej w porównaniu z jego drobną sylwetką broni to Wasil Ahmad. Miał zaledwie 10 lat, gdy w poniedziałek zginął z rąk talibów. Jego historia pokazuje, jak dzieci w Afganistanie są bezlitośnie wciągane w konflikt. Wasil chwycił podobno za broń po śmierci ojca, zabitego w czasie walk z talibami. Strona prorządowa uczyniła jednak z niego bohatera, ujawniając tożsamość chłopca. Zapłacił za to najwyższą cenę.