Afganistan

Afganistan

Co najmniej 27 osób zginęło, a 35 zostało rannych w poniedziałek w zamachu samobójczym na szyicki meczet w stolicy Afganistanu, Kabulu - podało afgańskie ministerstwo zdrowia. Eksplozja była niezwykle silna. Doszło do niej podczas obchodów święta Arbain.

Zamachowiec samobójca, który zdetonował pas szahida wewnątrz bazy lotniczej Bagram w Afganistanie, był jej pracownikiem - dowiedziała się stacja BBC. Napastnik w przeszłości był związany z talibami. W zamachu zginęło czterech amerykański żołnierzy, rannych zostało 17 osób, w tym polski żołnierz.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych wskutek potężnej eksplozji w bazie wojskowej NATO w Bagram - poinformowała w sobotę władze prowincji. NATO potwierdziło zdarzenie. Do zamachu przyznali się talibowie.

Ponownie zaatakowano niemiecki konsulat w Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu - poinformowało w czwartek w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Wcześniej tego samego dnia zamachowiec wjechał samochodem w ścianę konsulatu i zdetonował ładunek wybuchowy.

Pracująca dla jednej z organizacji pozarządowych Australijka została w sobotę uprowadzona w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformowały afgańskie władze.

Faruk al-Katani jeden z przywódców Al-Kaidy w Afganistanie został zlikwidowany w ataku z powietrza z wykorzystaniem dronów 23 października – potwierdził oficjalnie w piątek rzecznik Pentagonu Peter Cook. Trwa sprawdzanie czy zginął też Bilal al-Utabi – dodał.

Wycofujące się oddziały afgańskich żołnierzy i policjantów wpadły w zasadzkę przygotowaną przez talibów. Zginęło około stu członków sił bezpieczeństwa - podała agencja Reutera. Rebelianci zdobyli duże ilości sprzętu wojskowego. Afgańskim siłom rządowym coraz trudniej kontrolować kraj i ulegają presji rebelii.

Co najmniej czternaście osób zginęło, a 26 zostało rannych, gdy w jednej z szyickich świątyń w Kabulu napastnik otworzył ogień do wiernych - poinformował rzecznik MSW Afganistanu Sedik Sedikki.

Afgańskim siłom udało się w poniedziałek rano odeprzeć atak talibów na miasto Kunduz na północy Afganistanu - poinformował rzecznik gubernatora prowincji o tej samej nazwie, Mahmud Danisz. Talibowie zaatakowali miasto równocześnie z czterech stron.

Dwaj żołnierze podejrzewani o związki z talibami zabili co najmniej dwunastu śpiących kolegów - podała we wtorek afgańska policja. Doszło do tego w nocy w koszarach na obrzeżach Kunduzu na północy Afganistanu. Sprawcy zbiegli, trwają ich poszukiwania.