Afganistan

Afganistan

W stolicy Afganistanu doszło w środę do serii ataków, w których zginęła jedna osoba, a 35 zostało rannych - poinformowało afgańskie ministerstwo zdrowia. Do przeprowadzenia akcji zbrojnych przyznali się talibowie.

Przywódca talibów Hajbatullah Ahundzadeh wezwał w niedzielę swoich zwolenników i wszystkich obywateli Afganistanu do sadzenia drzew, podkreślając ich znaczenie dla ochrony przyrody i rozwoju gospodarczego.

W ataku dżihadystów z tzw. Państwo Islamskie (IS) na posterunki sił bezpieczeństwa w Afganistanie zginęło 17 żołnierzy - poinformował w piątek przedstawiciel władz prowincji Nangarhar we wschodniej części kraju, gdzie doszło do starcia.

Ciężko ranny w zamachu bombowym ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Afganistanie zmarł w środę - poinformowały władze w Abu Zabi. W ataku, do którego doszło w styczniu w Kandaharze, zginęło na miejscu pięciu obywateli ZEA.

W wyniku samobójczego zamachu terrorystycznego w mieście Laszkargah w płd. Afganistanie zginęło siedem osób, a 20 zostało rannych - podały władze prowincji Helmand. Do eksplozji wyładowanego materiałami wybuchowymi samochodu doszło w sobotę przed bankiem.

Dyplomata z Afganistanu Mohammad Zaki Abdu został zastrzelony w konsulacie swojego kraju w Karaczi, na południu Pakistanu - poinformował rzecznik afgańskiej placówki Haris Khan. Sprawcą zabójstwa jest ochroniarz konsulatu.

Aż 11418 cywilów zginęło lub zostało rannych w 2016 roku w rezultacie zbrojnego konfliktu między talibami a siłami rządowymi w Afganistanie - wynika z opublikowanego w Kabulu raportu ONZ. To nowy rekord w historii konfliktu.

Co najmniej 18 osób zginęło, a 52 zostało rannych w sobotę w wyniku eksplozji bomby na bazarze w Parachinarze, w szyickim regionie na północnym zachodzie Pakistanu, w pobliżu granicy z Afganistanem.

Dwa lata po oficjalnym wycofaniu się z afgańskiej wojny, Amerykanie po raz pierwszy wysyłają w Hindukusz nowych żołnierzy. Chcą bronić rządu z Kabulu przed nacierającymi coraz śmielej partyzantami. Sytuację w regionie opisuje znawca regionu Wojciech Jagielski.

Amerykanin i Australijczyk w wideo opublikowanym w nocy ze środy na czwartek poprosili prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o pomoc w ich uwolnieniu. Obaj są profesorami Uniwersytetu Amerykańskiego w Kabulu, którzy zostali porwani w sierpniu 2016 roku przez talibów.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały, że w przeprowadzonym dzień wcześniej zamachu bombowym w Kandaharze na południu Afganistanu zginęło pięciu obywateli ZEA. Aby upamiętnić ofiary ataku w ZEA ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

Trzy lata temu Nilufar Rahmani została pierwszą pilotującą samoloty w afgańskich siłach powietrznych. Uczyniło to z niej symbol odwagi i walki o równouprawnienie kobiet, przede wszystkim w krajach muzułmańskich. Teraz jednak kobieta "nie może spokojnie żyć we własnym kraju" - pisze na swojej stronie internetowej amerykańska stacja CNN, informując o tym, że Rahmani złożyła właśnie wniosek o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Departament obrony zamierza wyposażyć siły zbrojne Afganistanu w 159 unowocześnionych śmigłowców Black Hawk UH-60+, które są obecnie na stanie jednostek powietrznych USA - podał rzecznik Pentagonu Adam Stump wskazując, że resort wystąpił o zwiększenie budżetu.