Afganistan

Afganistan

Niemiecki rząd odwołał zaplanowane na środę i kolejne dni deportacje Afgańczyków, których wnioski o azyl odrzucono - podaje Reuters, powołując się na źródła rządowe. Ci imigranci mieli być deportowani do kraju swojego pochodzenia, czyli Afganistanu. Decyzję taką podjęto po zamachu w Kabulu i jest ona jedynie czasowa.

11 więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand zostało odbitych przez jednostki afgańskich sił, przy współudziale polskich wojsk specjalnych - poinformował we wtorek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. To wielki sukces sił afgańskich, które zostały wyszkolone przez polskie Wojska Specjalne - podkreślał.

Afgański prezydent Aszraf Ghani zawarł pokój z weteranem partyzanckich wojen Gulbuddinem Hekmatjarem i zaprosił go do Kabulu w nadziei, że skusi tym do ugody także talibów i wzmocni swoje rządy w kraju. Wjazd Hekmatjara do stolicy może się jednak okazać wprowadzeniem do miasta afgańskiego "konia trojańskiego" - pisze w swej analizie znawca regionu Wojciech Jagielski.

Najwyżsi rangą doradcy prezydenta Donalda Trumpa do spraw wojskowych i polityki zagranicznej stworzyli nową strategię walki z talibami w Afganistanie. Wprowadzenie w życie tej strategii oznaczałoby powrót do większego zaangażowania zbrojnego USA w tym kraju - pisze we wtorek "Washington Post".

Przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie, Abdul Hasib, zginął 27 kwietnia w wyniku operacji afgańskich sił specjalnych we wschodniej prowincji Nangarhar - oznajmił w niedzielę prezydent Afganistanu, Aszraf Ghani. Informacje potwierdziło dowództwo USA w Kabulu.

Minister obrony USA James Mattis zamierza wkrótce przedstawić prezydentowi Donaldowi Trumpowi nową strategię walki z talibami w prowadzonej od 2001 roku wojnie w Afganistanie – poinformowały we wtorek amerykańskie media, powołując się na źródła w Pentagonie.

Samobójczy szturm, przypuszczony przez talibów na jedną z najważniejszych baz wojennych afgańskiej armii, przyćmił eksplozję amerykańskiej "matki wszystkich bomb", zrzuconej tydzień wcześniej na górskie kryjówki dżihadystów. Analiza znawcy regionu Wojciecha Jagielskiego.

Wysocy rangą amerykańscy dowódcy wojskowi nie zaprzeczyli doniesieniom, że Rosjanie potajemnie wysyłają do Afganistanu uzbrojenie. Ma ono trafiać do talibów walczących z wojskiem USA i wspieranym przez Waszyngton rządem w Kabulu. Historia zatoczyła tym samym koło, ponieważ w latach 80. to Amerykanie wysyłali do Afganistanu uzbrojenie, które służyło mudżahedinom do walki z wojskami ZSRR.

Talibowie przeprowadzili w piątek atak na bazę wojskową w Mazar-i-Szarif, na północy Afganistanu, zabijając ponad 50 afgańskich żołnierzy - poinformował rzecznik amerykańskiej armii w Kabulu, cytowany przez AFP. Ataku dokonano na meczet i stołówkę.