Dom i ogród

Dom i ogród

Co jedzą jeże? Wbrew wyobrażeniom wielu osób, nie wędrują z jabłkiem nabitym na kolce. Dlaczego? Ponieważ jabłko nie jest ulubionym przysmakiem jeża. Głównymi składnikami jego diety są raczej owady, dżdżownice i małe gryzonie.

Kret, który zamieszkał w ogrodzie, potrafi zniszczyć najbardziej zadbany trawnik. Kopie podziemne tunele i tworzy kopce. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Możesz zastosować pułapkę, repelenty zapachowe albo ultradźwięki.

Mszyce żerują na warzywach, owocach, kwiatach i krzewach. Są powszechne i niebezpieczne dla roślin. Istnieją jednak domowe sposoby, żeby sobie z tymi szkodnikami poradzić. A działać trzeba szybko. Jeżeli nie usunie się mszyc, gdy tylko się pojawią, wyssą z rośliny soki i zanieczyszczą ją spadzią.

Mrówki, choć to pożyteczne owady, w domach nie są mile widzianymi gośćmi. Tym bardziej, że niektóre gatunki przenoszą choroby. Zanim sięgniesz po trutki, wypróbuj domowe sposoby na mrówki. I dowiedz się, co zrobić, żeby owady nie wracały już do twojej kuchni.

Latające kleszcze to potoczna nazwa strzyżaków jelenich (sarnich). Te „kleszcze” ze skrzydełkami należą do owadów, a nie pajęczaków. Nie są groźne dla człowieka tak jak kleszcze, jednak ślady po ich ugryzieniu są bolesne i wywołują przewlekłe zapalenie skóry. Strzyżaki żerują w lasach. Atakują stadnie.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Przypomina koper, ale jest dużo wyższy i ma grubsze łodygi. Barszcz Sosnowskiego powoduje dotkliwe poparzenia, a rany goją się długo i pozostawiają blizny. Sprawdź, jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i objawy poparzenia.

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Sposoby na meszki warto znać i stosować na co dzień. Te wyjątkowo dokuczliwe owady mogą bowiem nie tylko powodować przykre dolegliwości, ale w skrajnych przypadkach nawet zagrażać naszemu zdrowiu. Jak uniknąć ukąszenia? I co zrobić, gdy nie uda mu się zapobiec?

Sękacz - ciasto w formie stożka, przypominające ścięte drzewo - w wielu polskich i litewskich domach jest nieodłączną częścią świąt Bożego Narodzenia. W grudniu wypieka się go na Litwie dziesięciokrotnie więcej niż w pozostałych miesiącach roku. Sękacz jest tez niezwykle popularny we wschodniej Polsce - na Podlasiu i Suwalszczyźnie.