Smog

Smog

Smog - fakty i mity

Odkąd w mediach rozpoczęło się masowe informowanie na temat smogu, wśród ludzi powstało wiele teorii dotyczących zanieczyszczonego powietrza oraz tego, jak się przed nim chronić. Okazuje się, że niektóre z nich są prawdziwe, ale oczywiście nie wszystkie. Za każdym nowym faktem stoi jakiś mit, który warto obalić, ponieważ stosowanie się do niego może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Polskie miasta walczą ze smogiem

Świadomość Polaków na temat złej jakości powietrza w Polsce wciąż wzrasta. Do walki przyłączają się duchowni metropolii wrocławskiej. W Krakowie zaś w weekend rozdawano roślinki doniczkowe. Ma to pomóc jeszcze bardziej uświadamiać o tym, jak ważna jest walka o czyste powietrze.

Smogowi rekordziści. Raport przeraża, normy przekroczone nawet o 1000 procent

Polski Alarm Smogowy przygotował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, uwzględniając pomiary pyłu PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Na liście miast z najgorszym powietrzem znaleźli się zarówno smogowi recydywiści, tradycyjnie zajmujący czołowe miejsca, jak również reprezentanci uznawanego za czyste Pomorza.

Oddychaj powietrzem bez smogu

Problem smogu i jego szkodliwego wpływu na nasze zdrowie od lat wraca jak bumerang w okresie jesienno-zimowym. Jednak nawet w trudnych warunkach możemy zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy w domu.

Niższa inteligencja, ADHD, astma. Smog szkodzi na wiele sposobów

Zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na zdrowie, ale też inteligencję dzieci i ich całe późniejsze życie - podkreślają naukowcy. Jak ostrzegają, dzieciom, których matki w czasie ciąży narażone były na smog, grożą między innymi objawy ADHD, lęki i depresje czy zmiany w mózgu.

Smog jest również w Twoim domu

Smog stał się niestety stałym elementem naszej codzienności. Jest niezwykle groźny dla ludzkiego organizmu. Nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może doprowadzić do astmy, kłopotów z krążeniem, a nawet nowotworów. Stałe narażenie na wdychanie powietrza zanieczyszczonego drobnocząsteczkowym pyłem PM2,5 skraca średnią długość życia. Szczególnie zagraża dzieciom, kobietom w ciąży, chorym i osobom starszym.