TVN Meteo | Świat

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłaszają misję na Wenus. Trwa już misja na Marsa

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw//rzw
Źródło:
PAP
W atmosferze Wenus wykryto fosforowodórtvn24
wideo 2/4
Wenus

Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają rozpocząć w 2028 roku misję na Wenus. Według planów, pięć lat później dojdzie do lądowania sondy na jednej z asteroid Układu Słonecznego. Władze kraju zapewniają, że jednocześnie ma być prowadzona misja na Marsa, gdzie do końca 2022 roku ma dotrzeć łazik.

Mająca rozpocząć się w 2028 roku misja, zapowiadana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, ma obejmować zbadanie zbadać Wenus oraz siedem asteroid Układu Słonecznego. Jak podkreślił w poniedziałek izraelski dziennik "The Jerusalem Post", ZEA byłyby pierwszym arabskim krajem, któremu udałoby się lądowanie na asteroidzie. Zgodnie z planem, po pięcioletniej podróży rozpoczętej w 2028 roku, misja ma się zakończyć lądowaniem na asteroidzie w roku 2033.

Szejk Mohammed ibn Raszid al-Maktum, emir Dubaju i wiceprezydent ZEA, ogłosił plan kolejnej misji kosmicznej kraju niecały rok po udanej misji wejścia w orbitę Marsa

Złożona misja

Według szefowej Agencji Kosmicznej ZEA plan eksploracji Wenus i lądowania na asteroidzie jest o wiele bardziej skomplikowany od misji kosmicznej na Marsa.

- Kiedy rozpoczynaliśmy misję Emirates Mars, podjęliśmy się sześcioletniego zadania, które było pięć razy bardziej złożone niż opracowywane przez nas satelity obserwacyjne Ziemi. Misja na Wenus jest pięć razy bardziej złożona od wejścia w orbitę Marsa - powiedziała Sara al-Amiri, przewodnicząca Agencji Kosmicznej ZEA.

Następca tronu emira Abu Zabi, Muhammad ibn Zajed an-Nahajana, napisał na Twitterze, że "rozpoczęcie nowego projektu eksploracji Wenus i asteroid stawia przed naszym rozwijającym się programem kosmicznym nowy, ambitny cel".

WenusPAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Dalekosiężne plany ZEA

ZEA planują również, jako pierwszy arabski i czwarty kraj na świecie, wylądowanie łazikiem na Marsie do końca 2022 roku.

- Jestem pewien, że misja przysłuży się ogólnym badaniom Wenus. Będzie to prawdopodobnie jedna z kilku takich misji nadchodzącej dekady - powiedział Ian Crawford, profesor londyńskiego Uniwersytetu Birbeck.

Zarówno NASA, jak i Europejska Agencja Kosmiczna planują rozpoczęcie w obecnym dziesięcioleciu kilku misji na Wenus - przypomniał "The Jerusalem Post".

Planeta WenusNASA/JPL

Autor:kw//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL