Zator lodowy na rzece w stanie Nowy Jork, zarządzono ewakuację. "Apelujemy o zachowanie czujności"
Po mroźnej zimie na rzece Saranac, która przepływa przez północno-wschodnią część amerykańskiego stanu Nowy Jork, utworzył się zator lodowy. Doprowadził on do powodzi w okolicach miasta Plattsburgh położonego w hrabstwie Clinton. Zalane zostały tam drogi i niektóre domy. Z powodu zagrożenia ewakuowano kilkunastu mieszkańców miejscowości Morrisonville, która znajduje się niedaleko Plattsburgha.
Zator lodowy. Zarządzono ewakuację
Eric Day, dyrektor służb ratunkowych hrabstwa Clinton powiedział, że w okresie wiosennym często dochodzi do podtopień.
- Zdecydowaliśmy się na ewakuację, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Morrisonville - powiedział we wtorek w rozmowie z amerykańską stacją telewizyjną WCAX-TV. Dodał, że ostatni poważny zator lodowy w tym rejonie miał miejsce około 30 lat temu.
Day przekazał, że ewakuowano mieszkańców pięciu domów, którym zagraża rzeka Saranac. - Wszyscy mieszkańcy powinni być świadomi tego, co się tutaj dzieje i zachować ostrożność - zauważył. Mówił, że w prognozach widać wzrost temperatury i opady deszczu, które powinny poprawić sytuację hydrologiczną. - Zwiększony przepływ wody w rzece przesunie lód w dół rzeki. Taki scenariusz byłby najlepszy - dodał.
Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) wydała ostrzeżenia przed powodziami dla środkowo-wschodniej części hrabstwa Clinton.
"Apelujemy do wszystkich, którzy mieszkają, pracują lub podróżują wzdłuż rzeki Saranac, o zachowanie czujności w związku ze zmieniającymi się warunkami. Możliwe są dalsze powodzie, jeśli zator lodowy się przesunie" - apelują eksperci z NWS.
Opracowała Anna Bruszewska
Źródło: CNN, wcax.com
Źródło zdjęcia głównego: 2026 Cable News Network All Rights Reserved