TVN Meteo | Świat

Rzym ofiarą zmiany klimatu. Padł tam rekord w liczbie ekstremalnych zjawisk pogodowych

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
PAP, https://www.newtuscia.it
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji?
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji?Climate Central
wideo 2/11
Zmiany klimatu

W ostatnim dziesięcioleciu padł rekord ekstremalnych zjawisk pogodowych w Rzymie. Stolica Włoch najbardziej odczuła zmiany klimatu, bowiem nawiedzają ją trąby powietrzne, powodzie i susza - poinformowała w raporcie Liga Ochrony Środowiska (Legambiente).

Od 2010 roku do 1 listopada 2021 roku odnotowano w Rzymie 56 gwałtownych zjawisk pogodowych. Są to między innymi 33 lokalne powodzie po gwałtownych ulewach i wystąpienie rzeki z brzegów, spowodowany tym paraliż ruchu i transportu publicznego, szkody w wyniku siedmiu trąb powietrznych, długotrwała i dotkliwa susza w 2018 roku, nadzwyczaj wysokie temperatury i huraganowy wiatr.

Ekstremalne zjawiska w 2021 roku

W 2021 roku części miasta zostały zalane pięć razy w wyniku intensywnych opadów deszczu.

- Do Rzymu należy krajowy rekord ekstremalnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu - powiedział Roberto Scacchi, szef oddziału Ligi Ochrony Środowiska w regionie Lacjum. Skutki tego, dodał, to dziesiątki dni powodzi, paraliż komunikacyjny, straty i zagrożenie dla ludzi.

W mieście, jak się zauważa, doszło do połączenia efektów zmian klimatycznych i jego odwiecznych problemów. Jednym z nich jest niewydolny system absorpcji wody deszczowej, także z powodu samowoli budowlanej na terenach zagrożenia hydrologicznego- twierdzą obrońcy środowiska.

Swój raport przedstawili do przeanalizowania nowym władzom Rzymu, na czele których w październiku stanął burmistrz Roberto Gualtieri.

Autor:anw

Źródło: PAP, https://www.newtuscia.it

Źródło zdjęcia głównego: K - Photo / Shutterstock.com