Turyści utknęli w jaskiniach Wielkiego Kanionu. Zepsuta winda uwięziła ich 21 pięter pod ziemią

Autor:
as//rzw
Źródło:
CNN, ABC Arizona, tvnmeteo.pl
Turyści zostali uwięzieni w jaskiniach Wielkiego Kanionu w Arizonie
Turyści zostali uwięzieni w jaskiniach Wielkiego Kanionu w ArizonieGoogle Earth
wideo 2/2
Google EarthTuryści zostali uwięzieni w jaskiniach Wielkiego Kanionu w Arizonie

Ponad 60 metrów pod ziemią znaleźli się turyści, którzy w niedzielę nie mogli wydostać się z jaskiń Wielkiego Kanionu (Grand Canyon Caverns) w wyniku awarii windy. Część wycieczkowiczów zdecydowała się na wspinaczkę - ponad 20 pięter - po stromych schodach, przypominających przeciwpożarowe. Pięć osób czekało na ratunek ponad dobę. Nikt nie odniósł obrażeń.

Jaskinie Wielkiego Kanionu (Grand Canyon Caverns) to największy w Stanach Zjednoczonych system suchych jaskiń. Jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wewnątrz formacji geologicznej działa niewielki hotel oraz restauracja. Grupa odwiedzających tę atrakcję w weekend pozostała jednak pod ziemią dłużej niż zakładała.

21 pięter pod ziemią, zepsuta winda, strome schody

Problemy techniczne z windą zostały odkryte w niedzielę wieczorem, gdy grupa osób - po zaplanowanej na pół godziny wycieczce - próbowała opuścić system jaskiń. Początkowo pracownicy obiektu sądzili, że przyczyną awarii jest usterka elektryczna, ale podłączenie nowego generatora nie pomogło.

Chociaż do obiektu prowadzą także schody, nie wszyscy mogli z nich skorzystać. Są one bowiem strome i niewygodne, przypominają schody przeciwpożarowe i poruszanie się po nich jest trudne lub nawet niemożliwe dla osób starszych, o słabej kondycji lub z niepełnosprawnościami. Na taką wspinaczkę zdecydowała się na przykład - po 10 godzinach oczekiwania na ratunek - jedna z turystek z dwiema małymi córeczkami, pięciomiesięczną i dwuletnią. Pomagali jej strażacy.

Pięciu turystów pozostało na ponad dobę na głębokości 60 metrów - około 21 pięter - pod ziemią. Co najmniej dwie spośród nich były to osoby ponad 70-letnie.

30 godzin pod ziemią

Wszystkich oczekujących na ratunek zakwaterowano tymczasowo w hotelu Grand Canyon Caverns. Choć opiekunowie obiektu zapewniali, że obsługa zadbała, by poczuli się komfortowo, nie wszyscy podzielają tę ocenę. Jedna z rodzin skarżyła się, że pierwszy posiłek otrzymali dopiero po kilku godzinach i zapowiada "podjęcie działań prawnych".

WIELKI KANIONShutterstock

Jak informują lokalne media, do godziny 20 czasu lokalnego w poniedziałek (w Polsce była wtedy 5 rano we wtorek) wszyscy pechowi turyści zostali uratowani. Ostatni z nich pod ziemią spędzili prawie 30 godzin. Wydobycie niektórych wymagało użycia specjalistycznego sprzętu.

Jaskinie Wielkiego Kanionu
Jaskinie Wielkiego KanionuShutterstock

Autor:as//rzw

Źródło: CNN, ABC Arizona, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock