Podczas fali upałów zostali bez wody. "Ten problem istnieje już od dawna"

Autor:
as/
tam
Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańców miejscowości Northend w Anglii czekała w środę nieprzyjemna niespodzianka - brak bieżącej wody w kranach. Jest to szczególnie uciążliwe w tygodniu, kiedy Wielka Brytania zmaga się z falą upałów.

Tegoroczne lato na Wyspach Brytyjskich jest najsuchsze od 50 lat. Przedsiębiorstwa wodociągowe starają się oszczędzać wodę, wprowadzając lokalne zakazy korzystania ze zraszaczy i wężów do podlewania roślin, ale nie zawsze okazuje się to wystarczające.

Problem powtarzał się wielokrotnie

W środę w miejscowości Northend w hrabstwie Oxfordshire doszło do wielogodzinnej przerwy w dostawie wody. Na miejsce wezwane zostały służby wodociągowe z zapasem wody butelkowanej oraz beczkowozami, pompującymi wodę do sieci wodociągowej w celu podwyższenia jej ciśnienia w kranach.

Przyczyną problemów z dostawami wody okazała się awaria w zbiorniku Stokenchurch w hrabstwie Buckinghamshire. Zarządzające nim przedsiębiorstwo Thames Water przeprosiło za zaistniały problem i obiecało szybkie naprawienie usterki.

Mieszkańcy Northend wskazują, że to nie pierwsza sytuacja, kiedy to w trakcie upałów zabrakło bieżącej wody.

Czytaj też: Tak suchego lipca w Anglii nie było od 1935 roku

- Ten problem istnieje już od dawna, a przez ostatnie kilka lat mieliśmy niedobory wody w okresach letnich - opowiada mieszkający tam Mark Lund.

Próby oszczędzania cennego zasobu

Brytyjski minister środowiska George Eustice spotkał się w środę z dyrektorami przedsiębiorstw wodociągowych. Polityk wezwał do podjęcia środków ostrożności w celu ochrony zasobów wodnych i zwalczania skutków przedłużającej się suszy. Dwa przedsiębiorstwa, Southern Water i South East Water, ogłosiły już tymczasowy zakaz korzystania ze zraszaczy i wężów w części kraju.

We wtorek krajowa agencja meteorologiczna Met Office wydała ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla części Anglii i Walii. Zgodnie z przewidywaniami w niektórych miejscach termometry mogą w weekend pokazać nawet 35-36 stopni Celsjusza.

Autor:as/ tam

Źródło: Reuters, BBC