Poważny wyciek metanu w Wielkiej Brytanii zauważony z kosmosu

Autor:
ps/dd
Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl
Scenariusze zmian klimatu
Scenariusze zmian klimatuTVN24
wideo 2/13
Zmiany klimatu

Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii wykryto wyciek metanu, silnego gazu cieplarnianego, z kosmosu. Jego ilość mogłaby przez rok zasilać 7500 domów - poinformowała stacja BBC.

Metan jest gazem cieplarnianym 28 razy silniejszym od dwutlenku węgla. Podczas gdy CO2 może pozostawać w atmosferze nawet na setki i tysiące lat, metan utrzymuje się w niej nie dłużej niż przez dekadę. Przyczynia się do wzrostu globalnej temperatury w 30 procentach. Główne źródła jego emisji to przemysł naftowy i gazowy, rolnictwo i składowiska odpadów.

Ogromny wyciek wykryty przez satelitę miał miejsce w ciągu trzech miesięcy z gazociągu obsługiwanego przez przedsiębiorstwo Wales and West Utilities - podał w sobotę portal BBC. Ilość gazu, która wyciekła, mogłaby przez rok zasilić 7500 domów.

Wyciek gazu dostrzeżono z kosmosu

Wyciek z rurociągu w angielskim mieście Cheltenham odkryto w marcu przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds. Doktorantka Emily Dowd wykorzystywała zdjęcia satelitarne do oceny wycieków tego gazu ze składowisk śmieci. Na jednej z fotografii zauważyła wyraźny ślad wycieku metanu kilka kilometrów dalej, z gazociągu Wales and West Utilities. Kolejne badania potwierdziły obserwację. To pierwszy raz, kiedy wyciek metanu w Wielkiej Brytanii wykryto z kosmosu - poinformowała BBC

Przedsiębiorstwo poinformowało, że dowiedziało się o wycieku po tym, jak jeden z mieszkańców zgłosił woń gazu. Jak przekazano, kiedy satelita wykryła wyciek, firma była w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na wymianę instalacji.

Przyczyna wycieku pozostaje niejasna, jednak wycieki metanu z gazociągów nie należą do rzadkich w przypadku starzejącej się infrastruktury - podkreśliła BBC. Od 1990 r. emisje metanu w Wielkiej Brytanii znacznie spadły, ale ten postęp w ostatnich latach spowolnił.

Satelity do wykrywania metanu "już teraz są bardzo przydatne"

Zdjęcia satelitarne dostarczyła firma GHGSat, która dysponuje dziewięcioma satelitami umożliwiającymi obserwację gazów.

Sytuacja ta pokazała potencjał szybkiego wykrywania wycieków metanu przy pomocy satelitów w przyszłości - zauważył portal. Obecnie wycieki metanu wykrywane są w trakcie rutynowych badań naziemnych, co jest skomplikowanym procesem. 

- Wciąż jest trochę do zrobienia, by w pełni zweryfikować dokładną wielkość emisji szacowanych przez satelity takie jak GHGSat, ale już teraz są bardzo przydatne do identyfikowania tego, gdzie mogą znajdować się duże i możliwie do uniknięcia źródła wycieku - powiedział profesor Grant Allen, wykładowca na Uniwersytecie w Manchesterze.

Czytaj też: Superemitenci metanu. NASA zlokalizowała miejsca, z których wydobywają się ogromne ilości gazu

Autor:ps/dd

Źródło: BBC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdj. ilustracyjne

Pozostałe wiadomości