Kilka angielskich zamków może zniknąć. Wśród nich jest ten znany z legendy o królu Arturze

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, The Guardian
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji gazów cieplarnianych
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji gazów cieplarnianychClimate Central
wideo 2/10
Climate CentralCo się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji gazów cieplarnianych

Część zamków i ruin tego typu budowli w Anglii jest zagrożonych osunięciem się do morza wskutek zmian klimatu - ostrzega organizacja English Heritage, dbająca o dziedzictwo kulturowe kraju. Wśród najbardziej zagrożonych jest znany z legendy o królu Arturze Tintagel w Kornwalii, który ucierpiał podczas sztormów ostatniej zimy.

- Erozja wzdłuż linii brzegowej Anglii nie jest niczym nowym, ale tempo utraty ziemi, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat jest alarmujące, a niektóre scenariusze wskazują, że poziom morza może wzrosnąć nawet o metr do końca wieku - powiedział Rob Woodside, który w organizacji English Heritage odpowiada za zabytkowe nieruchomości.

Zaznaczył, że przez cały ubiegły wiek poziom morza wzdłuż południowego wybrzeża Anglii wzrósł o 14 centymetrów.

Sześć lokalizacji

Wskazano sześć najbardziej zagrożonych miejsc. Wśród nich jest zbudowany w latach 1541-44 zamek Hurst w hrabstwie Hampshire na południowym wybrzeżu. W lutym zeszłego roku część wschodniego skrzydła runęła do morza, bo podmyte zostały jej fundamenty.

- Częściowe zawalenie się wschodniej ściany zamku było dobitnym przypomnieniem potęgi morza i zagrożeń, przed jakimi stoi nasze nadmorskie dziedzictwo - powiedział Woodside.  

Zamek HurstShutterstock

Organizacja wymienia również zamek Tintagel w Kornwalii, gdzie według "Historii Regum Britanniae" kronikarza Geoffreya z Monmouth miał zostać poczęty król Artur. Wybudowany w latach 30. XII wieku zamek uległ uszkodzeniu podczas sztormów minionej zimy.

Ruiny zamku TintagelShutterstock

Inne zagrożone miejsca to zamek Calshot w Hampshire, Piel w Cumbrii zlokalizowany na nisko położonej wyspie w zatoce Morecambe, fort Bayard's Cove pobudowany w czasach dynastii Tudorów w hrabstwie Devon na południowym zachodzie Anglii oraz mury garnizonu na wyspach Scilly na zachód od Kornwalii, które zbudowano w 1588 roku.

Zamek CalshotShutterstock

Organizacja zaapelowała w piątek o wpłaty pieniężne, które pomogą naprawić uszkodzone mury i wzmocnić zabezpieczenia przed niszczącym działaniem fal morskich.

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock