Kredowy bęben sprzed 5000 lat znaleziony w grobie przytulających się do siebie dzieci

Autor:
anw,kw/dd
Źródło:
CNN, The Washington Post, sciencealert.com
Bęben kredowy znaleziono we wsi Burton Agnes
Bęben kredowy znaleziono we wsi Burton AgnesAllen Archaeology, British Museum
wideo 2/11
Allen Archaeology, British MuseumBęben kredowy znaleziono we wsi Burton Agnes

Bęben z epoki Stonehenge jest najważniejszym dziełem sztuki prehistorycznej, znalezionym w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 100 lat - twierdzi Muzeum Brytyjskie. Co więcej, odkryto go w grobowcu, w którym spoczęły szczątki trójki przytulających się do siebie dzieci. Naukowcy są zdania, że w tym wypadku instrument mógł być zabawką bądź swego rodzaju talizmanem.

Kredowy bęben liczący pięć tysięcy lat został odkryty w miejscu pochówku starożytnych dzieci. Niedługo ma trafić na wystawę. Zostanie odsłonięty sześć lat po jego odkryciu, jako część wystawy "World of Stonehenge" w Muzeum Brytyjskim.

Bęben został znaleziony na tereniej posiadłości w pobliżu wsi Burton Agnes, w East Yorkshire w Anglii, w 2015 roku, kiedy trzeba było przeprowadzić rutynowe wykopaliska, aby właściciele mogli wznieść konstrukcję - podał dziennik "The Washington Post".

Bęben kredowy znaleziono we wsi Burton AgnesAllen Archaeology, British Museum

Szczątki trójki dzieci

Podczas rutynowych wykopalisk zespół archeologów z firmy Allen Archaeology znalazł starożytne miejsce pochówku. W obrębie miejsca znajdowały się szczątki trójki dzieci w wieku od trzech do 12 lat, których kości były splecione ze sobą przez tysiąclecia.

"Przytulały się" - powiedział "The Washington Post" Mark Allen, założyciel Allen Archaeology.

Bęben został umieszczony nad głową najstarszego dziecka, wraz z kulką z kredy i polerowaną szpilką do kości. Archeolodzy nie wierzą, że wbrew nazwie bęben był używany jako instrument muzyczny. Było to raczej dzieło rzeźbiarskie, talizman, a może zabawka dla dzieci.

Znalezione szczątki dzieciAllen Archaeology

Rzadkie znalezisko

Według dziennika grób to rzadkie znalezisko, ponieważ w tamtych czasach zmarłych kremowano lub ich ciałami karmiono wrony.

Tymczasem sam bęben to według Muzeum Brytyjskiego "jeden z najbardziej misternie zdobionych przedmiotów z tego okresu znalezionych w Wielkiej Brytanii i Irlandii". Jak powiedział jeden z pracowników instytucji, Neil Wilkin, rzeźbienia na bębnie przedstawiające spirale i trójkąty, zawierają motyw "motyla".

Są podobne do innych przedmiotów znalezionych w innych ośrodkach archeologicznych na terenie Szkocji i Irlandii. Według Wilkina sugeruje to, że prehistoryczne społeczności mogły komunikować się ze sobą pomimo znacznych odległości geograficznych.

- Ten bęben jest szczególnie intrygujący, ponieważ w zasadzie obejmuje rodzaj języka artystycznego, którym posługiwano się w tym czasie na Wyspach Brytyjskich, a my mówimy tu o okresie sprzed 5000 lat - powiedziała kurator projektu Jennifer Wexler.

Do odkrycia doszło ponad 100 lat po odkopaniu trzech podobnych bębnów kredowych w wiosce Folkton (ang. Folkton Drums) - około 24 kilometrów od Burton Agnes.

- Czekaliśmy ponad 100 lat na odkrycie kolejnego z tych niesamowitych obiektów, aby się pojawił, a do tego objawił się przy szczątkach dzieci. To zdumiewające - powiedział Wilkin.

Autor:anw,kw/dd

Źródło: CNN, The Washington Post, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Allen Archaeology, British Museum