TVN Meteo | Świat

Najsuchsze siedem miesięcy na Węgrzech od 1901 roku

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Coraz poważniejsza susza panuje na Węgrzech. Jak poinformowała we wtorek Krajowa Dyrekcja Generalna ds. Wód, ostatnie siedem miesięcy były najsuchsze od 1901 roku. Dodano, że opady deszczu spadły niemal do poziomu połowy średnich wartości.

Po tym, jak w 2021 roku opady deszczu osiągnęły poziom poniżej średniej, w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku już w 10 z 12 wodnych jednostkach administracyjnych ogłoszono ostrzeżenie o suszy. Rezerwy wody póki co są wystarczające, ale mogą być problemy z zaspokojeniem niezaplanowanych wcześniej potrzeb - donosi Krajowa Dyrekcja Generalna ds. Wód.

Od 13 czerwca około 40 mln m sześc. wody zostało skierowanych z Dunaju do jego odgałęzienia Rackeve (Soroksar) dla celów irygacyjnych i hodowli ryb w regionie.

Ubywa wody w jeziorach

Węgry to jeden z krajów w Europie dotkniętych suszą. We wtorek rano średni poziom wody w Balatonie, położonym w zachodnich Węgrzech największym jeziorze Europy Środkowej, wyniósł 78 centymetrów. Przewiduje się, że do 1 września spadnie do 75 cm.

Z kolei poziom wody w jeziorze Velence, trzecim co do wielkości naturalnym jeziorze na Węgrzech, położonym kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Budapesztu, wyniósł 58 cm. Zainstalowano specjalne urządzenia do cyrkulacji wody, aby zapewnić wystarczający poziom tlenu dla ryb.

Czytaj też: Tak suchego lipca w Anglii nie było od 1935 roku

Autor:ps

Źródło: PAP