TVN Meteo | Świat

Błyskawice rozświetliły niebo nad węgierskim miastem

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
https://www.borsonline.hu/

Burza przetoczyła się w nocy z poniedziałku na wtorek przez węgierskie miasto Nagykanizsa. Na niebie pojawiły się błyskawice, co uchwycił na zdjęciach fotograf. Zobacz spektakularne zjawisko.

Fotografowi z agencji prasowej MTI (Magyar Távirati Iroda) udało się uchwycić na zdjęciach rozświetlone przez błyskawice niebo nad węgierskim miastem Nagykanizsa. Spektakularne zjawisko wystąpiło w nocy z poniedziałku na wtorek 16/17.05 podczas burzy. Wyładowaniom towarzyszyły też opady deszczu, a w niektórych miejscach nawet gradu.

Miasto Nagykanizsa położone jest na południowym zachodzie kraju, w komitacie Zala. Zamieszkuje je około 49,9 tysiąca mieszkańców.

Błyskawica - co to za zjawisko

Błyskawica to zjawisko świetlne towarzyszące nagłemu wyładowaniu elektryczności atmosferycznej. Przejawia się krótkim i silnym błyskiem, to potężna iskra elektryczna o długości aż kilku kilometrów. Wyładowanie to może występować z chmury lub wewnątrz chmury, a znacznie rzadziej z wysokich budynków i ze szczytów gór.

Co robić w trakcie burzy, aby być bezpiecznym

W przypadku pojawienia się burzy bezpieczeństwo najprościej zachowamy, pozostając w domu. Jeśli jest taka możliwość, nie powinniśmy go opuszczać. Warto zabezpieczyć jednak wszystkie drzwi i okna, a także przedmioty na parapetach i balkonach oraz odłączyć od prądu sprzęt domowy.

Jeśli przebywamy poza domem, a zauważymy burzowe chmury lub wyładowania atmosferyczne, powinniśmy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Niewskazane jest przebywanie pod drzewami, na szczytach górskich oraz w wodzie czy na otwartej przestrzeni. Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Należy unikać dotykania metalowych przedmiotów i pozostać w samochodzie, jeśli jesteśmy w podróży. Jeśli nasze ciało zaczyna odczuwać ładunki elektryczne, trzeba natychmiast przykucnąć.

Jak powstają piorunyMaria Samczuk; Maciej Zieliński/PAP

Autor:anw

Źródło: https://www.borsonline.hu/