TVN Meteo | Świat

USA. Rekordowe opady i powodzie w stanie Waszyngton. Ewakuacje, zalane drogi, zerwane linie energetyczne

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw//rzw
Źródło:
Reuters, seattletimes.com

Od wielu dni w północno-zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych pada intensywny deszcz. W stanie Waszyngton wylały rzeki i doszło do rozległych powodzi. Mieszkańcy niektórych regionów musieli się ewakuować.

Część stanu Waszyngton znalazła się pod wodą. Wszystko z powodu rozległej powodzi. Zaczęło się od niedzielnych intensywnych opadów deszczu. W hrabstwach Whatcom i Skagit spadło miejscami do 115 litrów wody na metr kwadratowy. Wylały rzeki. Zalanych zostało wiele domów mieszkalnych, innych budynków, dróg i pól. Wody powodziowe zatopiły między innymi ogromną część ulic w mieście Everson w hrabstwie Whatcom.

Oprócz intensywnego deszczu, wiał także wyjątkowo silny wiatr. Pozrywał linie energetyczne, odcinając część mieszkańców od dostaw prądu.

Na najbardziej zagrożonych terenach już w nocy z soboty na niedzielę zalecono ewakuacje.

Deszczowy czas

Jak poinformowała amerykańska Narodowa Służba Pogodowa, w listopadzie w północno-zachodnich regionach stanu Waszyngton pobity został rekord sumy opadów. W miejscowości Bellingham odnotowano łącznie 295,66 l/mkw.

Leżąca w pobliżu kanadyjska prowincja Kolumbia Brytyjska kilka tygodni temu także zmagała się z powodziami. W ciągu dwóch dni zniszczonych zostało mnóstwo dróg i domów, a kluczowe linie kolejowe zostały odcięte.

Autor:kw//rzw

Źródło: Reuters, seattletimes.com