TVN Meteo | Świat

Liście tej rośliny mają nawet trzy metry. "Jeden z botanicznych cudów świata"

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
BBC, Reuters

Badacze z Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew odkryli największy na świecie gatunek wiktorii, byliny z rodziny grzybieniowatych. Victoria boliviana, bo taką nazwę otrzymała roślina, ma liście, których szerokość może przekroczyć nawet trzy metry.

Nowy gatunek został nazwany "Victoria boliviana" - na cześć królowej Wiktorii i Boliwii. Bo jak odkryli naukowcy, właśnie w tym kraju Ameryki Południowej olbrzymie byliny z rodziny grzybieniowatych, rodzaju Victoria, rosną w jednym ze zbiorników wodnych w części dorzecza Amazonki. O swoim odkryciu badacze z Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew napisali w czasopiśmie "Frontiers in Plant Science".

- Jest to nowy gatunek z rodzaju Victoria, który jest bardzo znaną i ikoniczną rośliną. To jeden z botanicznych cudów świata - powiedział Agencji Reutera Carlos Magdalena, botanik z Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew. Victoria boliviana jest obecnie największym przedstawicielem rodzaju Victoria na świecie.

Ogromna roślina znajdowała się w archiwach Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew i rosła w wielu kolekcjach wodnych, ale błędnie zidentyfikowano ją jako inny gatunek.

Może ważyć nawet 80 kilogramów

Botaniczne odkrycie nastąpiło po nowej, dokładniejszej analizie okazów, które znajdowały się w Kew's Herbarium przez 177 lat i w Krajowym Herbarium Boliwii - przez 34 lata. Do niedawna uważano, że są to wiktorie amazońskie (Victoria amazonica ) - jeden z dwóch wcześniej znanych gatunków z rodzaju Victoria - ale zdaniem Carlosa Magdaleny, zostały błędnie zidentyfikowane.

Analiza genetyczna potwierdziła to, co naukowcy podejrzewali - że w rzeczywistości istnieją trzy gatunki rodzaju Victoria: V. amazonica, V. cruziana i V. boliviana. Uważają oni, że nowy gatunek jest najbliżej spokrewniony z V. cruziana i że rozeszły się one około miliona lat temu.

Roślina może ważyć nawet 80 kilogramów. Jest w stanie utrzymać na wodzie nawet kilka osób na raz.

Autor:anw

Źródło: BBC, Reuters