TVN Meteo | Świat

Niebo w czasie burzy stało się intensywnie zielone. "Nadal nie mogę w to uwierzyć"

TVN Meteo | Świat

Autor:
as/dd
Źródło:
New York Times, Washington Post

Mieszkańcy Dakoty Południowej byli w środę świadkami niesamowitego zjawiska - niebo przyjęło intensywny, zielony kolor. Jego przyczyną było załamanie światła wywołane przez burzę typu derecho.

Media społecznościowe wypełniły się zdjęciami intensywnie zielonego nieba nad miastem Sioux Falls i jego okolicami. Nietypowy kolor pojawił się pod wieczór, tuż przed przejściem intensywnej burzy z gradem.

- Nadal nie mogę w to uwierzyć, jak groźnie wyglądało to derecho nad Siouxland - napisał jeden z użytkowników Twittera.

Wiatr pędził z prędkością 160 kilometrów na godzinę

Winnym całego zamieszania był układ burzowy typu derecho. Tym zaczerpniętym z języka hiszpańskiego pojęciem określane są burze obejmujące swoim zasięgiem długi, wąski pas lądu. Przynoszą one ze sobą silny wiatr, w wielu punktach przewyższający prędkość 90 kilometrów na godzinę, a w porywach osiągający 120 km/h. W układzie derecho bardzo często obserwuje się zjawisko bow echo o charakterystycznym, łukowatym kształcie, świadczące o wysokiej niestabilności atmosfery.

W środę na lotnisku w Sioux Falls odnotowano wiatr o prędkości 93 km/h, który nieprzerwanie wiał przez 45 minut, w porywach osiągając 128 km/h. W pobliskim mieście Howard aura była jeszcze gwałtowniejsza: niektóre porywy rozwinęły prawie 160 km/h. Na dodatek, w kilku miejscach spadł grad o średnicy nawet 7 centymetrów. Silny wiatr powywracał ciężarówki i pozrywał linie energetyczne, odcinając tysiącom domów dostęp do prądu.

Gra świateł

Samo pojawienie się derecho nie tłumaczy jednak wystąpienia zielonego zabarwienia na niebie. Jak wyjaśnia federalna Krajowa Agencja Pogodowa (NWS), kolor ten został wywołany przez sposób, w jaki duże krople deszczu i gradziny rozpraszają światło. Przepuszczają one jedynie światło błękitne, co w połączeniu z żółtawą barwą nieba podczas zachodu słońca dało charakterystyczny, zielony kolor.

- Ze względu na unikalny kolor nieba, derecho prawdopodobnie będzie głównym tematem dyskusji przez długi czas - wskazuje Peter Rogers, meteorolog z NWS Sioux Falls.

NWS informuje, że zielone niebo przed lub w trakcie burzy może być wskaźnikiem silnego gradu. Rogers dodaje jednak, że chociaż kolor może być wskaźnikiem ciężkiej pogody, grad może wystąpić także bez nietypowego zabarwienia.

Autor:as/dd

Źródło: New York Times, Washington Post