Podpływa do łodzi i wyskakuje. Bardzo bliskie spotkanie z wielorybem na nagraniu

Autor:
ps/dd
Źródło:
CNN, ABC News, NOAA, tvnmeteo.pl

Tej wyprawy na ryby ojciec z synem z miasta Belmar w New Jersey długo nie zapomną. Kiedy wędkowali na wodach Oceanu Atlantyckiego, nagle w bliskiej odległości przed nimi z wody wyskoczył humbak.

Moment, w którym ogromne zwierzę wynurza się z wody, sfilmował 23-latek, który z ojcem wyruszył w środę łodzią na poszukiwanie tuńczyków u wybrzeży amerykańskiego stanu. Na nagraniu widać, jak wieloryb podpływa do łodzi i się wynurza. Razem z nim z wody wyskakuje mnóstwo małych ryb. W tle słychać krzyki przerażonych wędkarzy.

Humbak omal nie uderzył w łódź. Po chwili z powrotem znalazł się pod wodą. Łódź długo się kołysała, ale ani ojcu, ani synowi nic się stało. Bezpieczne wrócili na brzeg.

Takie sytuacje "zdarzają się rzadko"

Jak powiedział 23-latek, o tej porze roku niewielkie ryby występują w wodach przybrzeżnych w dużych liczbach, co przyciąga wieloryby, dla których ryby te służą jako pożywienie.

Eric Otjen z parku rozrywki SeaWorld San Diego przyznał, że widok humbaków żywiących się małymi rybami w pobliżu brzegu nie jest niczym niezwykłym, ale takie sytuacje, jaką przeżyli dwaj wędkarze przed kilkoma dniami, "zdarzają się rzadko". - Ten wieloryb po prostu polował na ryby tuż obok łodzi - dodał.

Humbak - występowanie, wielkość, ile żyje?

Humbaki występują w oceanach na całym świecie i coraz częściej widywane są u wybrzeży New Jersey. Płetwy ssaków osiągają długość nawet czterech metrów, a długość ich ciała dochodzi do blisko 20 metrów. Zwierzęta te słyną z wydawania wyjątkowych pieśni, czyli niskich, złożonych dźwięków. Żyją zwykle samotnie, ale zdarza im się na krótko łączyć w grupy. Żywią się skorupiakami, małymi rybami i mogą ważyć nawet 40 ton. Żyją około 80-90 lat.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ps/dd

Źródło: CNN, ABC News, NOAA, tvnmeteo.pl