Trzecie najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii Teksasu. Jedna z uczelni przerwała zajęcia

Autor:
as/dd
Źródło:
ENEX, KUT, tvnmeteo.pl
15 lat trzęsień ziemi
15 lat trzęsień ziemi
NOAA Science On a Sphere
NOAA Science On a Sphere15 lat trzęsień ziemi

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 wstrząsnęło Teksasem w środowe popołudnie. Epicentrum zjawiska znajdowało się w pobliżu miejscowości Mentone przy granicy stanu. Wstrząsy były odczuwalne również w oddalonych o ponad 500 km miastach Austin oraz San Antonio.

Ziemia zatrzęsła się w środę około godziny 15.30 (w Polsce była wtedy 22.30). Epicentrum trzęsienia było zlokalizowane w pobliżu niewielkiej miejscowości Mentone, a jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 8,3 km.

Teksas. Trzecie najsilniejsze trzęsienie

Trzęsienie okazało się na tyle silne, że odczuli je mieszkańcy położonych o ponad 500 kilometrów miast Austin i San Antonio. W centrum edukacyjnym przy uczelni San Antonio College odczuwalne były silne wstrząsy. Administracja kampusu podjęła decyzję o zawieszeniu zajęć i ewakuacji studentów. W czwartek zajęcia będą kontynuowane.

Po trzęsieniu nastąpiła seria słabszych wstrząsów wtórnych o magnitudzie do 4,1, żadne z nich nie okazało się jednak szczególnie niebezpieczne.

Lokalizacja trzęsienia ziemi w TeksasieUSGS

Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1995 roku

Lokalne media wskazują, że środowe trzęsienie było trzecim najsilniejszym w historii Teksasu i najsilniejszym od 1995 roku. Najsilniejsze wstrząsy zanotowano w roku 1931, kiedy to zmierzono magnitudę 6,0. Stan nie należy do szczególnie aktywnych sejsmicznie, ale liczba trzęsień ziemi w ostatnich latach znacząco się zwiększyła. Ma to związek z coraz intensywniejszym wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego w tym regionie.

Autor:as/dd

Źródło: ENEX, KUT, tvnmeteo.pl