Powodzie nawiedzają wschodnie wybrzeże USA. "To pojawiło się znikąd"

Autor:
anw/dd
Źródło:
CNN, Reuters

Ulewny deszcz nawiedził wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Ostrzeżenia przed powodziami zostały wydane dla rzeki Potomak i zatoki Chesapeake. Gwałtowna aura zagraża 14 milionom mieszkańców.

Potężny system pogodowy, którzy przyniósł w piątek ulewny deszcz wschodnim regionom Stanów Zjednoczonych, spowodował, że w Waszyngtonie doszło do podtopień. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) wydała ostrzeżenia przed powodziami, które mogą zagrażać prawie 14 milionom mieszkańców. NWS kilka dni temu ostrzegała, że mogą to być "największe powodzie w ciągu ostatnich 10-20 lat".

Zalania występują od stolicy - Waszyngtonu przez stan Maryland po Wirginię. - Większość intensywnych opadów deszczu już ustała, dodatkowe porcje będą się przemieszczać z południa na północ w nocy z soboty na niedzielę - powiedział meteorolog z NWS. - Dodatkowo nadal występują przybrzeżne zalania i podtopienia. Poziom wody będzie podwyższony co najmniej do soboty - dodał.

USA, powodzie na wschodzie kraju

Gubernator stanu Maryland Larry Hogan ogłosił stan wyjątkowy dla obszarów położonych wzdłuż brzegów zatoki Chesapeake, rzeki Potomak i wybrzeża Atlantyku.

W Kanale Waszyngtońskim, który biegnie równolegle do rzeki Potomac w Waszyngtonie oraz rzeki Alexandria w Wirginii, poziom wody może wzrosnąć powyżej 15 metrów - ostrzega NWS. Najbardziej zagrożone są obszary nisko położone.

Służby meteorologiczne prognozują, że część dzielnicy Navy Yard w Waszyngtonie może zostać zalana. - To pojawiło się znikąd i myśleliśmy, że będziemy przygotowani - powiedział o powodzi Antonio Sanabria, który pracuje na miejskim targu rybnym w Wharf. - Przywiązaliśmy wszystkie łodzie - dodał.

W mieście Alexandria, które ucierpiało w piątek w wyniku powodzi, przewiduje się jeszcze więcej zniszczeń. Obowiązują tam ostrzeżenia przed powodzią do godziny 8 w niedzielę. W związku z tym władze miasta apelują do jego mieszkańców o zachowanie ostrożności. "Właścicieli domów wzywa się do podjęcia niezbędnych działań w celu ochrony zagrożonych powodzią nieruchomości. Jeśli musisz podróżować, to nie przez wodę o nieznanej głębokości" - ostrzegało miasto na swojej stronie internetowej.

W piątek silny wiatr wepchnął wodę do zatoki Chesapeake i zatoki Delaware, jednocześnie przesuwając ją w głąb lądu, powodując powodzie wzdłuż wybrzeża Maryland, Wirginii, Delaware i New Jersey.

Autor:anw/dd

Źródło: CNN, Reuters