TVN Meteo | Świat

Nor'easter uderzy w weekend w USA. "To pierwsza bardzo potężna burza w tym roku"

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Potężna burza z gatunku nor'easter uderzy w weekend we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Miejscami może spaść do 60 centymetrów śniegu. Odwołano ponad dwa tysiące sobotnich lotów. Amerykanie gromadzą zapasy jedzenia i przygotowują się na trudne dni.

W weekend w USA uderzy zjawisko nazywane przez synoptyków nor'easter. Są to gwałtowne nawałnice, które nawiedzają wschodnie wybrzeże USA oraz leżącą nad Atlantykiem część Kanady. Ich pojawienie się skutkuje wystąpieniem śnieżyc lub obfitych ulew, może też wiać huraganowy wiatr. Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała w piątek ostrzeżenie przed śnieżycami dla obszaru metropolitalnego Bostonu, który liczy prawie 4,9 miliona mieszkańców.

Synoptycy prognozują, że miejscami spadnie do 60 centymetrów śniegu, a porywy wiatru sięgną do ok. 110 kilometrów na godzinę. W południowo-wschodniej części stanu Massachusetts, na półwyspie Cape Cod i wyspie Martha's Vineyard, może spaść najwięcej śniegu.

"Ogłaszamy stan zagrożenia śniegiem od dzisiejszego wieczora" - napisała w piątek na Twitterze burmistrz Bostonu Michelle Wu.

USA. "Pierwsza bardzo potężna burza"

Ostrzeżenia przed burzą śnieżną obowiązują również od Karoliny Południowej i Północnej po Maine, gdzie spadnie co najmniej 30 cm śniegu. Będzie sypał od piątkowego popołudnia do soboty - podało NWS. Porywy wiatru mogą osiągnąć 80 km/h.

- Taka aura sprawi, że podróżowanie będzie prawie niemożliwe - powiedział Patrick O'Hara, meteorolog z NWS w New Jersey. - To pierwsza bardzo potężna burza w tym roku - dodał.

W piątek rano odwołano już ponad dwa tysiące lotów, które zaplanowano na sobotę, w tym 230 z bostońskiego lotniska Logan.

Jak podali meteorolodzy, w Nowym Jorku może spaść 20 cm śniegu. "W związku z nadchodzącym weekendem prosimy o uważne śledzenie lokalnych prognoz, nie wyjeżdżanie na drogi i unikanie niepotrzebnych podróży" - napisała na Twitterze gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul.

Ludzie robią zapasy

Meteorolodzy z NWS ostrzegają, że nawiewający śnieg może znacznie ograniczyć widzialność, a silny wiatry łamać gałęzie i uszkodzić linie energetyczne.

Lokalne media donoszą, że w piątek w wielu sklepach spożywczych było tłoczno, ponieważ ludzie robią zapasy przed nadejściem burzy.

Biblioteki, kościoły, przychodnie i niektóre sklepy będą nieczynne w sobotę.

"W sobotę 29-go, będziemy zamknięci z powodu burzy śnieżnej. Nazwij nas mięczakami, jeśli się odważysz..." - napisała na Twitterze księgarnia RiverRun Bookstore z Portsmouth, New Hampshire.

Autor:anw

Źródło: Reuters