TVN Meteo | Świat

Tornado zabiło jedną osobę. "Pięć lub sześć domów całkowicie zniszczonych"

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tornado w Nowym Orleanie spowodowało śmierć jednej osoby. Niszczycielski lej pojawił się w Luizjanie dzień po tym, jak seria tornad przetoczyła się przez stany Teksas i Oklahoma, raniąc kilka osób.

Tornado nawiedziło Nowy Orlean w amerykańskim stanie Luizjana we wtorek wieczorem miejscowego czasu. Żywioł zrywał dachy i niszczył całe budynki, przewracał drzewa i słupy energetyczne.

Media, powołując się na rzecznika prasowego władz hrabstwa Parafii St. Bernard, poinformowały, że zginął 26-letni mężczyzna. Został znaleziony w pobliżu swojego domu. Rzecznik przekazał, że część osób z tego obszaru trafiła do szpitala z ranami, które nie zagrażały ich życiu. Nie podał jednak liczby poszkodowanych.

Kilka zniszczonych domów

- Pięć lub sześć domów zostało całkowicie zniszczonych. W tych domach byli ludzie, wszyscy są pod opieką - powiedział prezydent parafii Guy McInnis. Szeryf parafii Jimmy Pohlmann mówił z kolei o doniesieniach na temat uwięzionych osób.

Google Maps

Jeden z mieszkańców uwiecznił na nagraniu tornado, jakie pojawiło się we wtorek wieczorem w Nowym Orleanie.

Agencja Reutera podkreśla, że Luizjana odczuwa jeszcze skutki potężnego huraganu Ida, który uderzył pod koniec sierpnia ubiegłego roku.

Seria tornad w Oklahomie i Teksasie

W poniedziałek kilka tornad przeszło przez Oklahomę i Teksas. Do poważnych zniszczeń doszło między innymi w mieście Elgin, na wschód od Austin w Teksasie. Policja poinformowała o co najmniej czterech osobach rannych. Dwie osoby uratowano z zawalonej konstrukcji, jedna została przewieziona do szpitala w Austin.

Tornado uderzyło także w miasto Jacksboro w Teksasie, potwierdzono je również w Luling, pomiędzy miastami Austin a San Antonio, w Round Rock na północ od Austin oraz na wschód od Round Rock, w pobliżu miasta Taylor.

Żywioł spowodował ogromne zniszczenia także w mieście Kingston w stanie Oklahoma. Obrażenia odniosły tam dwie osoby - przekazały lokalne media. Wiatr zrywał dachy z domów, część budynków jest niemal kompletnie zniszczona.

Wskutek gwałtownej pogody energii elektrycznej zostało pozbawionych ponad 17 tysięcy odbiorców w Luizjanie, w tym w Nowym Orleanie, prawie 26 tysięcy w Teksasie oraz ponad 11 tysięcy w Missisipi.

Niebezpieczna pogoda trwa

Narodowa Służba Pogodowa (NWS) ostrzegła w nocy z wtorku na środę lokalnego czasu o możliwości wystąpienia kolejnych tornad w południowej części USA.

Autor:ps

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl