TVN Meteo | Świat

Tornada w Kentucky. Zerwane dachy i drzewa wyrwane z korzeniami

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps//rzw
Źródło:
ENEX, waff.com, wsaz.com, tvnmeteo.pl
Skutki tornada w Union City
Skutki tornada w Union CityENEX
wideo 2/2
ENEXSkutki tornada w Union City

Kilka tornad przeszło w sobotę i niedzielę przez amerykański stan Kentucky. Skutki to zerwane dachy i powyrywane z korzeniami drzewa. Meteorolodzy ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia tornad także w innych stanach.

Środkowe Stany Zjednoczone od kilku dni doświadczają gwałtownych zjawisk pogodowych. Informowaliśmy już o burzach śnieżnych, przez które odwołano wiele połączeń lotniczych do i z Chicago.

Tornada w Kentucky

W weekend stan Kentucky nawiedziły tornada. Dwa z nich pojawiły się w Nowy Rok w hrabstwie Madison. Silne tornado uderzyło w miasto Union. Jak mówił meteorolog Ron Steve z Narodowej Służby Pogodowej (NWS), zbadano, że prędkość wiatru przekroczyła tam 170 km/h. Początkowo szacowano ją na 150 km/h.

Miejscowe media podały, że w wyniku przejścia jednej z trąb powietrznych ranna została jedna osoba. Żywioł wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy i powodował inne uszkodzenia.

Skutki tornada w Union CityENEX
Skutki tornada w Union CityENEX

Gwałtowna pogoda w Kentucky

W niedzielę NWS poinformowała, że do godz. 15 tego dnia potwierdzono cztery tornada w stanie Kentucky. Oprócz hrabstwa Madison, pojawiły się one w hrabstwach Barren i Tylor.

Komórka burzowa w weekend spowodowała również ulewne opady deszczu, grad i burze z silnym wiatrem. Doszło do podtopień i przerw w dostawach prądu. Co najmniej 31 hrabstw w Kentucky odczuło skutki gwałtownej pogody w sobotę i niedzielę.

Możliwe kolejne tornada

Według najnowszego komunikatu NWS na Twitterze, tornada w poniedziałek mogą wystąpić na niektórych obszarach Florydy, Georgii i Karoliny Południowej.

Autor:ps//rzw

Źródło: ENEX, waff.com, wsaz.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENEX