TVN Meteo | Świat

Kapsuła Elona Muska zacumowała do ISS. Na pokładzie parytet

TVN Meteo | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Kapsuła Dragon, na której pokładzie w kosmos wylecieli członkowie Crew-4, po 16 godzinach od startu zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Lot trwał 16 godzin.

Dragon, nazwany "Freedom" (Wolność), wystartował w środę przed godziną 10 naszego czasu z Kennedy Space Center na Florydzie. Na pokładzie panował parytet, gdyż załoga składała się po równo z dwóch mężczyzn i dwóch kobiet.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Troje członków załogi to astronauci NASA - Kjell Lindgren, Bob Hines i Jessica Watkins. Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) reprezentuje włoska astronautka Samantha Cristoforetti.

Kapsuła Dragon SpaceX zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Lot do ISS trwał zaledwie 16 godzin i był jednym z najkrótszych tego rodzaju. Zarówno sam lot , jak i cumowanie do stacji odbyło się w reżimie całkowicie automatycznym, bez konieczności udziału załogi.

Kapsuły Dragon należącej do miliardera Elona Muska firmy SpaceX dostarczyły już na pokład ISS pięć załóg NASA. Odbyły też dwa loty całkowicie prywatne z milionerami na pokładzie.

Jedną z osób, które były obecne podczas startu, był geolog Harrison Schmitt, członek załogi Apollo 17, ostatniej księżycowej misji w programie Apollo z grudnia 1972 roku. Życzył on powodzenia 33-letniej Watkins, która również jest geologiem i ma duże szanse wzięcia udziału w locie na Księżyc w ramach programu Artemis.

Autor:asty

Źródło: PAP