TVN Meteo | Świat

Inwazja egzotycznych pająków na Georgię. Sceny jak z "Arachnofobii"

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
livescience.com
Skorpion w sklepie odzieżowym w Toruniu
Skorpion w sklepie odzieżowym w ToruniuPatrol Eko Torun
wideo 2/24
Pająki i inne

Miliony gigantycznych pająków dokonały inwazji na północne regiony stanu Georgia. Werandy, grządki, linie energetyczne i skrzynki pocztowe pokrywają gęste pajęczyny. Niektóre z nich mają średnicę nawet trzech metrów.

Jaskrawożółte pająki Joro (Trichonephila clavata) są gatunkiem inwazyjnym w Stanach Zjednoczonych. Ich naturalnym siedliskiem jest Azja Wschodnia - Japonia, Korea, Tajwan i Chiny.

Pierwszy, prawie ośmiocentymetrowy, okaz zaobserwowano w 2014 roku, 128 kilometrów na północny wschód od Atlanty. "Prawdopodobnie trafił tam jako pasażer na gapę w kontenerze transportowym" - napisał w oświadczeniu jego odkrywca Rick Hoebeke z Muzeum Historii Naturalnej Georgii. Od tego czasu populacja i zasięg występowania Trichonephila clavata stale się powiększały. Jednak w tym roku pająków tych jest wyjątkowo dużo, mieszkańcy północnej części stanu Georgia nie byli na to przygotowani. 

Inwazja pająków. Sceny jak z filmu "Arachnofobia"

Will Hudson, entomolog z Uniwersytetu Georgii, powiedział, że jego werandę pokryła pajęczyna o średnicy trzech metrów. Chociaż entomolog zabił ponad 300 pająków, nie udało mu się uchronić przed ich inwazją.

- W zeszłym roku było tam (na werandzie - przyp. red.) kilkadziesiąt pająków, które były uciążliwe, gdy pracowałem w ogrodzie. W tym roku jest ich kilkaset, sprawiają, że weranda wygląda upiornie jak z filmu "Arachnofobia" - opowiadał Will Hudson.

Występujące w Azji Wschodniej pająki Joro przędą symetryczne, koliste pajęczyny. Choć są jadowite, używają toksyny jedynie do unieruchamiania ofiar, które chwytają w swoje sieci. Jad nie stanowi zagrożenia dla ludzi, psów i kotów, chyba że są one na niego uczulone. Kiedy Trichonephila clavata czują się zagrożone, mogą ukąsić, jednak nie jest ono są na tyle silne, aby przebić skórę.

Większość pająków Trichonephila clavata występujących w Georgii prawdopodobnie wymrze do końca listopada, ale zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec problemów. Naukowcy uważają, że ten gatunek może rozprzestrzenić się na całe Stany Zjednoczone, a nawet inne kraje o podobnym klimacie. 

Samice Trichonephila clavata potrafią jednorazowo złożyć 400 jaj, z których wylęgną się młode.

Trichonephila clavata jest gatunkiem inwazyjnym w USAShutterstock

Autor:anw

Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock