Orka Lolita może wrócić na wolność po ponad 50 latach

Autor:
ps
Źródło:
Reuters

Orka Lolita była trzymana w niewoli od 1970 roku we florydzkim akwarium i uznawana za jedną z głównych atrakcji tego miejsca. Placówka poinformowała o osiągnięciu porozumienia z obrońcami praw zwierząt, dzięki któremu po półwieczu w niewoli zwierzę ma powrócić do naturalnego środowiska. Powinno stać się to w ciągu dwóch lat.

Lolita to 57-letnia orka złapana w 1970 roku w zatoce u wybrzeży Seattle, znana również jako Toki (nazwa będąca skrótem od rdzennego amerykańskiego imienia Tokitae). Przedstawiciele parku morskiego Miami Seaquarium poinformowali, że doszło między nimi a organizacją non profit Friends of Lolita do "wiążącego porozumienia" w sprawie powrotu orki na wolność.

Zwierzę ma zostać wypuszczone do północno-zachodniego Oceanu Spokojnego w ciągu dwóch lat. Jak podała gazeta "Miami Herald", wymaga to jeszcze zgody federalnej.

Przeszła na emeryturę rok temu

Ważąca 2268 kilogramów orka była jedną z głównych atrakcji akwarium do marca ubiegłego roku, kiedy zmieniło się jego kierownictwo.

Proces powrotu Lolity do jej naturalnego siedliska był przygotowywany od czasu przejęcia akwarium przez firmę The Dolphin Co - zaznaczyła na konferencji prasowej Daniella Levine Cava, burmistrzyni hrabstwa Miami-Dade. Firma współpracowała z organizacją w celu zapewnienia opieki medycznej orce. 

- Znalezienie lepszej przyszłości dla Lolity to jeden z powodów, które zmotywowały nas do nabycia Seaquarium Miami - powiedział Eduardo Albor, szef firmy.

Wysiłki mające doprowadzić do wypuszczenia orki na wolność nabrały rozpędu po filmie dokumentalnym "Blackfish" z 2013 roku, który poruszył problem zwierząt tych pozostających w niewoli - zwróciła uwagę agencja Reutera. Obrońcy praw zwierząt przez lata bezskutecznie walczyli o wolność Lolity w sądzie po tym, jak w 2015 r. amerykańska agencja ds. oceanów i atmosfery NOAA umieściła orki na liście zagrożonych gatunków.

Orki są wysoce społecznymi ssakami, które nie mają naturalnych drapieżników. Mogą żyć do 80 lat.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ps

Źródło: Reuters