75 milionów mieszkańców USA objętych alarmami przed śnieżycami

Autor:
anw,ps
Źródło:
BBC, nbcnews.com, nbclosangeles.com, ENEX

Gwałtowne śnieżyce nawiedziły Stany Zjednoczone. Od środy około 75 milionów ludzi w 28 stanach zostało objętych alarmami pogodowymi. Zawieje śnieżne spowodowały, że w Dakocie Południowej oraz Północnej, Minnesocie i Wisconsin odwołano zajęcia w szkołach. Dla górskich rejonów północnej części hrabstwa Los Angeles pierwszy raz od ponad 30 lat wydano ostrzeżenie przed zamieciami.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) wydała alarmy przed burzami śnieżnymi, zamieciami i silnym wiatrem dla dużej części Stanów Zjednoczonych. Od środy około 75 milionów ludzi w 28 stanach zostało objętych zimowym alarmem. Z prognoz wynika, że miejscami może spaść ponad 60 centymetrów śniegu, co oznaczałoby największe opady od 30 lat.

Zamknięte szkoły i firmy, odwołane loty

Śnieg najbardziej obficie ma padać w środkowo-wschodniej Minnesocie i środkowo-zachodniej części Wisconsin. W tych stanach, a także w Dakocie Północnej i Dakocie Południowej podjęto decyzję o zamknięciu wielu szkół.

Z powodu gwałtownej aury odwołano w środę ponad 1500 lotów. Według serwisu internetowego śledzącego loty FlightAware, co najmniej 4728 lotów było opóźnionych.

W środę w górach położonych w północno-wschodniej Arizonie dosypało 25 cm białego puchu. Zasypy śniegu sięgają tam ponad 60 cm - podaje NWS.

Gubernator Minnesoty Tim Walz powiedział, że Gwardia Narodowa jest gotowa nieść pomoc kierowcom, którzy mogą mieć problemy związane z gwałtowną pogodą. W stanie tym może zostać pobity rekord opadów śniegu - powiedzieli urzędnicy.

Oprócz śnieżyc we znaki będzie dawać się również silny wiatr. Synoptycy prognozują porywy sięgające 80 kilometrów na godzinę, co spotęguje odczucie zimna. Temperatura odczuwalna może spadać nawet do -50 stopni Celsjusza.

Kalifornia. Prawie 40 tysięcy odbiorców bez prądu

Kalifornia również zmaga się z zimową aurą. Prawie 40 tysięcy odbiorców nie ma dostępu do prądu - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez serwis monitorujący elektryczność w USA i Kanadzie poweroutage.us.

Dla obszarów górskich w północnej części hrabstwa Los Angeles wydano ostrzeżenia przed przed zamieciami. Lokalne media podają, że to drugie tego typu ostrzeżenie meteorologiczne w tym miejscu od ponad 30 lat. Poprzednie wydano w 1989 roku.

Zdaniem meteorologów NWS, stan ten nie odpocznie od gwałtownej pogody. Z prognoz wynika, że kolejny potężny system pogodowy zbliża się do zachodniego wybrzeża USA. Przyniesie opady deszczu i śniegu.

Autor:anw,ps

Źródło: BBC, nbcnews.com, nbclosangeles.com, ENEX