Najcieplejsze Boże Narodzenie w historii. Na Alasce ponad 19 stopni.

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP
Na wyspie Kodiak odnotowano najwyższą temperaturę w grudniu
Na wyspie Kodiak odnotowano najwyższą temperaturę w grudniuGoogle Maps
wideo 2/6
Google MapsNa wyspie Kodiak odnotowano najwyższą temperaturę w grudniu

W ostatnich dniach ulewne deszcze nawiedziły Alaskę. To dość nietypowa aura, bowiem zwykle o tej porze roku pada tu śnieg. W weekend na wyspie Kodiak termometry wskazały 19,4 stopnia Celsjusza, co stanowi najwyższy odczyt w grudniu dla tego amerykańskiego stanu.

W tym roku temperatura w grudniu na Alasce przez co najmniej osiem dni przekraczała wartość 10 stopni Celsjusza - poinformował Rick Thoman, badacz z alaskańskiego centrum monitorowania klimatu ACCAP.

Jak tłumaczył ekspert, ostatni miesiąc roku zwykle jest suchy w centralnej części Alaski, ponieważ w mroźnym powietrzu utrzymuje się niewiele wilgoci. W tym roku ulewne deszcze, które nastąpiły po obfitych opadach śniegu, sparaliżowały stanowe drogi, zostawiając na mroźnym asfalcie "twardą jak beton taflę lodu" - ostrzegł alaskański departament transportu i infrastruktury publicznej. "Lód jest niezwykle trudny do usunięcia, jeżeli tylko zwiąże się z nawierzchnią drogi. Pomimo ciepłych temperatur powietrza temperatury przy jezdni były poniżej zera, co spowodowało oblodzenie" - napisała ta instytucja na Twitterze.

Padł rekord dla grudnia

W niedzielę 26 grudnia, w drugi dzień świąt, na wyspie Kodiak termometry wskazały 19,4 stopnia Celsjusza, co stanowi najwyższy odczyt w grudniu dla tego amerykańskiego stanu.

Alaska. Zmiany klimatu

W ciągu ostatnich 20 lat Alaska częściej niż uprzednio doświadczała wyższych temperatur i opadów deszczu w środku zimy, co świadczy o zmianach klimatu - podkreślił Thoman, dodając: "Dokładnie tego spodziewaliśmy się w ocieplającym się świecie".

W centralnych częściach stanu takich jak Fairbanks zima nadal będzie mroźna, ale okresy ciepła i wilgoci będą się pojawiać coraz częściej - skomentował badacz. Jak podkreślił Reuters, podobna pogoda występuje także w innych częściach świata na dalekiej północy.

Autor:anw

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: bradley pietzyk/Shutterstock, NWS Alaska Region