Tajwan. Właśnie odnotowali pierwszy lokalny przypadek koronawirusa od miesiąca. O zakażenie podejrzana mysz

Autor:
anw/dd
Źródło:
PAP

Na Tajwanie odnotowano pierwszy lokalny przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 od ponad miesiąca - podało w czwartek tajwańskie Centrum do spraw Kontroli Chorób (CECC). Zakażona kobieta, która pracuje w laboratorium przyznała, że została dwukrotnie ugryziona przez chorą na COVID-19 mysz.

Jak podało tajwańskie Centrum do spraw Kontroli Chorób (CEEC), kobieta pracowała w Centrum Badań Genomicznych w największym państwowym instytucie badawczym na Tajwanie - Academia Sinica. Pracowniczka Centrum nie podróżowała za granicę i przyjęła wcześniej dwie dawki szczepionki firmy Moderna.

Kobieta, u której symptomy wystąpiły pod koniec listopada, przyznała, że została dwukrotnie ugryziona przez laboratoryjną mysz zakażoną SARS-CoV-2 - stało się to 15 i 19 listopada. Za pierwszym razem po ugryzieniu zrobiła szybki test, który okazał się negatywny, za drugim postanowiła nie robić testu. Pracowniczka laboratorium postanowiła wykonać test w tym tygodniu, po tym jak zachorowała i straciła smak oraz węch. Okazało się, że jest zarażona wariantem delta.

Tajwan. Pierwszy lokalny przypadek COVID-19 od ponad miesiąca

Od czasu incydentu w laboratorium i ugryzienia przez mysz, pracowniczka wielokrotnie podróżowała komunikacją miejską i przebywała w miejscach publicznych w Tajpej i Nowym Tajpej. Trwa identyfikacja osób, które mogły wejść w kontakt z zarażoną kobietą. Próbki ponad 120 osób, które przetestowano, dały wyniki negatywne.

Jest to pierwszy lokalny przypadek Covid-19 na Tajwanie od 4 listopada. Ze względu na szybką reakcję i wysokie standardy sanitarne, Tajwanowi, jako jednemu z niewielu krajów na świecie, prawie przez rok udało się powstrzymywać lokalne rozprzestrzenianie się wirusa. Pasmo sukcesu zostało przerwane w maju, gdy rejestrowano kilkaset zarażeń dziennie. Sytuację udało się jednak opanować po wprowadzeniu drastycznych obostrzeń.

Pandemia COVID-19

Od końca lipca na Tajwanie obowiązuje drugi poziom restrykcji, co oznacza obowiązkowe noszenie maseczek i imienną rejestrację we wszystkich miejscach publicznych. Od początku pandemii granice kraju pozostają zamknięte dla prawie wszystkich obcokrajowców. Na Tajwan wlecieć mogą jedynie obywatele, rezydenci i posiadacze specjalnych wiz.

Od wybuchu pandemii potwierdzono 16 721 przypadków zakażeń w kraju, z czego 14 tysiące to przypadki lokalne, zmarło 848 osób. Do tej pory dwiema dawkami szczepionki zaszczepiono ponad 62 procent populacji Tajwanu, a jedną dawką prawie 80 procent. W tym tygodniu rozpoczęto szczepienie trzecią dawką - dostępne jest dla osób, które ostatnie szczepienie miały ponad pięć miesięcy temu.

Autor:anw/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości