TVN Meteo | Świat

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było odczuwalne w Tajwanie i Japonii

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, ENEX
15 lat trzęsień ziemi
15 lat trzęsień ziemiNOAA Science On a Sphere
wideo 2/13
Trzęsienia ziemi

W okolicach Tajwanu i jednej z japońskich wysp doszło do trzęsienia ziemi. Było silne i mogło być odczuwalne przez wszystkich mieszkańców Tajwanu. Nie odnotowano poważnych zniszczeń ani rannych.

Mieszkańcy Tajwanu mają za sobą trudne godziny. Wszystko za sprawą trzęsienia ziemi, do którego doszło u wschodniego wybrzeża wyspy. Według szacunków tamtejszej agencji meteorologicznej, trzęsienie miało magnitudę 6,1 i wystąpiło na głębokości 27,5 kilometra. Mogło być odczuwalne w całym Tajwanie.

Trzęsienie wystąpiło w odległości 89,5 km od wschodniego wybrzeża Tajwanu, w połowie drogi między tajwańskim regionem Hualien a japońską wyspą Yonaguni. Japońska stacja przekazała, że mogło być silniejsze, bo o magnitudzie 6,6.

Wstrzymano ruch kolejowy

Według relacji mieszkańców Tajwanu, przez chwilę budynki się trzęsły. W pomieszczeniach kołysały się elementy zlokalizowane przy sufitach - lampy, telewizory, oznakowania dróg ewakuacyjnych.

Tajwańskie Koleje Państwowe poinformowały, że po krótkiej przerwie na inspekcję torów, ruch kolejowy został wznowiony niecałą godzinę po trzęsieniu.

Także w części Japonii dało się wyczuć nieznaczne wstrząsy. W żadnym z krajów nie odnotowano żadnych zniszczeń ani ofiar śmiertelnych.

Pacyficzny Pierścień Ognia

Zarówno Tajwan, jak i Japonia leżą w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia - części świata, w której łączą się płyty tektoniczne Ziemi i dochodzi do częstych trzęsień oraz erupcji wulkanów.

W trzęsieniu ziemi, które pojawiło się w 2016 roku na południu Tajwanu zginęło ponad 100 osób. Z kolei w katastrofie, do której doszło w 1999 roku śmierć poniosło około dwóch tysięcy mieszkańców wyspy.

Trzęsienie ziemi między Tajwanem a japońską wyspą YonaguniUSGS

Autor:kw

Źródło: Reuters, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: USGS